Ονομασια Σκοπιων

Γενικώς αν θες δικαιολόγησε και την άποψη σου, πιο πολύ πείθουν όσοιι αιτιολογούν, παρά όσοι λένε απλώς τη ψηφίζουν.

παλι κολλας σε φρασεις οπως ‘‘Η χωματερή και το ψευδοκράτος των αθηνών;’’, '‘Εμείς οι Μακεδόνες’

το πως ειναι μαλακας ο ζουραρις ειναι ναι…ειπε ενα σωρο ασχετα, αλλα ο,τι ειπε πως δεν μπορουν να απαιτησουν το ονομα μακεδονια τα σκοπια (μια ονομασια που εμπεριεχει εδαφη 3 κρατων) και αυτα που ειπε για το δημοψηφισμα σωστα ειναι

οσο για το θα μαθουμε να ακουμε ατομα σαν το ζουραρι, συμφωνω
κανενα δεν πρεπει να μαθουμε να ακουμε

Ξαναλέω ότι φυσικά και κολλάω σε τέτοιες φράσεις (για όλους τους λόγους του κόσμου).

Αυτό για το δημοψήφισμα είναι γελοίο και υποκριτικό να το λένε άτομα σαν ζουράρι και εμείς από κάτω να λέμε ‘‘καλά τα λέει, μπράβο’’.

Επίσης η επιχειρηματολογία του για το όνομα δε μου λέει πραγματικά τίποτα, αλλά δεν περίμενα το video για να έχω αυτήν την άποψη ούτως ή άλλως.

εμενα δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα αν ειναι υποκριτικο το περι δημοψηφισματος, δεν ασχολουμαι με ατομα σαν το ζουραρι

οσο για την επιχειρηματολογια, εσυ πιστευεις πως ειναι δικαιο να ονομαστουν δημοκρατια της μακεδονιας τα σκοπια?

Δε σε ενδιαφέρει αν είναι υποκριτικά αυτά που λέει, δεν ασχολείσαι με το άτομο του, αλλά μια χαρά έκανες post για να τον επικροτήσεις, ε;

Όσον αφορά την ονομασία, ας ονομαστεί όπως θέλει αυτό το κράτος, δε με ενδιαφέρει, για αυτό και δεν ψηφίζω σε αυτό το poll.

Δεν περιμένω από κανένα καραγκιόζη Ζουράρι να μου μάθει ιστορία ή να με νουθετήσει.
Το θέμα είναι πως δεν πρέπει να αφήνουμε την αποστροφή μας για τον κάθε γραφικό εθνικιστή ή πατριδοκάπηλο να μας κάνει αδιάφορους ή ακόμα και δεκτικούς απέναντι στον εθνικισμό της απέναντι πλεύράς… [-X

Αν αναφέρεσαι στο παραπάνω post μου, να πω το προφανές, ότι οι εθνικιστές από την εκεί πλευρά έχουν τα ίδια σκατά στο κεφάλι τους με τους εθνικιστές από αυτήν την πλευρά.

:thumbup:

Ειναι οντως ενα θεμα αυτο. Πολλοι απο οσους ειναι "ενδοτικοι" (τετοιος ειμαι κ γω) στο θεμα της ονομασιας, αλλα κ γενικα στα οποια εθνικα ζητηματα, ξεχνουν να αντιπαρατεθουν και με τους απεναντι εθνικισμους, εκτος απο τον εγχωριο.

πολυ σωστο αυτο που λες.και αρκετες φορες παρεξηγειται αυτο(και απο μενα εχει παρεξηγηθει).

ΥΓ.πολυ συμφωνω μαζι σου τωρα τελευταια ρε ισις…:p:p

Η αλήθεια είναι ότι, τελικά, η ονομασία «Παίονες» δεν απέχει πολύ από «τα παπάρια», που έλεγε ο άλλος. Αν δεν το δεις και γραμμένο…

και συ δεν ασχολεισαι με το θεμα της ονομασιας οπως φαινεται αλλα μια χαρα εκανες ποστ εδω

και με κριτικαρεις κιολας επειδη επικροτησα μια αποψη την οποια δεν εκατσες καν να σκεφτεις αν εχει καποια αληθεια η οχι, μονο και μονο επειδη την εκανε καποιο συγκεκριμενο ατομο με το οποιο οπως φαινεται ασχολεισαι πολυ περισσοτερο απ οσο εγω

:lol:

αμα ξερει ο ανθρωπος την ελληνικην :stuck_out_tongue:

Lol, για να δούμε, λοιπόν.

Που είπα ότι δεν ασχολούμαι με το θέμα της ονομασίας; Είπα ότι δε με ενδιαφέρει το πώς θα ονομαστεί, όχι ότι δε με ενδιαφέρει το θέμα (το οποίο έχει πολλές προεκτάσεις- όχι μόνο την ονομασία αυτή καθεαυτή). Για να διαβάζουμε λίγο καλύτερα, λοιπόν.

Επίσης νομίζω ότι σου εξήγησα σε προηγούμενο post γιατί κριτίκαρα το video αυτό, τώρα αν εσύ νομίζεις ότι έκατσα και κριτίκαρα χωρίς καν να σκεφτώ, τότε μου δίνεις παραπάνω δυνατότητες από ό,τι έχω.

Και με το ζουράρι παίζει να έχω ασχοληθεί πιο πολύ από ό,τι εσύ, και;

leper μια ερωτηση.πως γινεται να μην σε ενδιαφερει το πως θα ονομαστουν τα σκοπια και απο την αλλη να ασχολεισαι με το θεμα της ονομασιας τους?

Δε με ενδιαφέρει το πώς θα ονομαστούν γιατί για εμένα δε θα αλλάξει τίποτα αν το κράτος απο πάνω μου θα ονομάζεται Μακεδονία ή Σκόπια. Μου είναι το ίδο και το αυτό.

Με ενδιαφέρει το θέμα με όλες του τις ιστορικές και πολιτίκές προεκτάσεις, π.χ. τσέκαρε τα post του Isis, κυρίως για συζητήσεις περί έθνους και εθνικισμού (ελληνικού και μακεδονικού/σκοπιανικού/δε με νοιάζει).

Μέσες άκρες, με ενδιαφέρει το θέμα, όχι το όνομα.

Θα το κάνω εγώ για λίγο :stuck_out_tongue:

Δε διαφωνώ ως προς το όνομα - όντως εμείς κάνουμε -εν μέρει- λάθος στο συγκεκριμένο ζήτημα αφού η ΦΥΡΟΜ είναι όντως μέρος / κομμάτι / περιοχή αυτού που ορίζεται ως Μακεδονία (επαναλαμβάνω:[B]μέρος[/B] της, όχι [B]Η[/B] Μακεδονία. Πιστεύω το πιο σωστό θα ήταν να την πουν Βόρειο Μακεδονία και να τελειώνουμε. “Φύρομ” και πράσσειν άλογα). Όμως οι “σκοπιανοί” ΔΕΝ είναι Μακεδόνες (η φυλή), και πόσο μάλλον δεν είναι ΦΥΡΟΜ-ίτης ο Μ. Αλέξανδρος που προσπαθούν να οικειοποιηθούν.

Τέσπα. Μεγάλη κουβέντα.

Το κακό για την ομάδα είναι πως και για το Μαυροβούνιο είναι αύριο αγώνας ζωής ή θανάτου και γενικά οι Γιουγκοσλαβικές ομάδες μας κάνουν συχνά τη ζημιά. Για αυτό και πρέπει η ομάδα να δείξει αύριο και μεθαύριο τι κότσια έχει.

Συμφωνώ απόλυτα. Το λάθος από τη μεριά της Ελλάδας είναι ότι άφησαν το ζήτημα να το διαχειριστούν κάποιοι γραφικοί τύποι, που θεωρούν ότι ο Πλάτωνας, ο Μ. Αλέξανδρος, ο Κολοκοτρώνης και ο Γ. Παπαδόπουλος αποτελούν κομμάτι του ορθόδοξου ελληνισμού. Προσωπικά δε με χαλάει καθόλου να υπάρχει άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου στο αεροδρόμιο των Σκοπίων ή στην Ulan Bator. Απλά προφανώς η διαχείριση του θέματος από τη μεριά των γειτόνων ήταν και είναι επιεικώς γελοιοδέστατη.

Αν παίξει δυνατή άμυνα στη ρακέτα και σοβαρέψει τις επιλογές της στην επίθεση, νομίζω ότι η εθνική θα κερδίσει αύριο.

Aυτό. Συν το γεγονός πως η όλη φάση με τον Μ. Αλέξανδρο και την οικειοποίηση της ιστορίας του ξεκίνησε στα χρόνια του Τίτο με σαφή στόχο να καλλιεργήσει εθνικισμό σε βάρος της Ελλάδας. Παλιότερα και ας δήλωναν Μακεδόνες οι Σλάβοι της περιοχής, γραφικότητες δεν έκαναν.

Για μπάσκετ τώρα τι να γράψω…
Ας όψονται οι ακριβοπληρωμένοι παιχταράδες μας που “αποσύρθηκαν” μαζικά από την Εθνική…

Κόζαρε, μια που είσαι φορουμόμπατσος (<3 <3 <3), δεν κάνεις μια καλή να μεταφέρεις αυτά τα ποστ στο ανάλογο θρεντ; Αν θυμάμαι καλά υπάρχει ένα για το μακεδονικό ζήτημα ή κάτι τέτοιο. Όχι τίποτα άλλο, μη γαμάμε το θρεντ για το μπασκετάκι. Και όταν το κάνεις, αν θέλεις μπορείς και να μου πεις πώς γίνεται από τη μία να αναγνωρίζεις το κράτος “ΦΥΡΟΜ” ως κομμάτι της ευρύτερης ιστορικής περιοχής “Μακεδονία”, αλλά όχι στους ανθρώπους της το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζονται ως “Μακεδόνες”.
Κατά τ’ άλλα σχετικά με τη λύση του ζητήματος μέσω της συμφωνίας για ένα όνομα με σαφή γεωγραφικό προσδιορισμό, όπως λες, συμφωνώ απόλυτα.

Απόλυτα σωστός ο DeKay. Αν ήθελα να το χοντρύνω, θα αναρωτιόμουν τί ζόρι τραβάει ο σημερινός Ελληνάρας να θέλει να θεωρείται ομοεθνής του Μ. Αλεξάνδρου, αλλά προς το παρόν τ’ αφήνω. Σωστή και η επισήμανση ότι και οι αποπάνω το χειρίζονται με γελοίο τρόπο. Ώρες-ώρες είναι χειρότεροι ακόμα κι απ’ τους τραγικούς Έλληνες “διαδηλωτές” των αρχών των 90’s.
Βέβαια κάποιος θα παρατηρούσε ότι όταν έχεις με το μέρος σου πάνω στο ζήτημα αυτό και τους Αμερικάνους, και τους Ευρωπαίους, μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις και σίγουρα μπορείς να γίνεις και όσο καραγκιόζης θέλεις.
Και δε θα χε και πολύ άδικο.

Έχω σοβαρές αμφιβολίες γι’ αυτό. Οι “Σκοπιανοί” (δεν τους λέω ευθέως Μακεδόνες για να μην αρχίσουν οι κραυγές) θεωρούν τους εαυτούς τους Μακεδόνες εδώ και αιώνες, ίσως και χιλιετίες, αλλά η φάση με τον Ήλιο της Βεργίνας, το Φίλιππο, το Μεγαλέξανδρο κτλ. έχω την εντύπωση ότι ξεκίνησε μαζικά αφού είχε επανέλθει στο προσκήνιο το “μακεδονικό ζήτημα”. Σύμπτωση;
Θεωρώ ότι τον μακεδονικό εθνικισμό των Σλάβων τον εξέθρεψε ο μακεδονικός εθνικισμός των Ελλήνων.
Καλά να πάθετε.

Τίτο; Ποιος Τίτο; Θέλετε να πάμε λίγο πιο πίσω, στην εποχή των συγκρόυσεων των εθνικισμών στα βαλκάνια, κατά την περίοδο των Βαλκανικών Πολέμων?

Αντιγράφω απο παλαιότερη ανάρτησή μου :

Οπως εχω αναφερει, κατα τη διαρκεια των Βαλκανικων πολεμων, τα αντιπαλα εθνικα κρατη (Σερβοι, Ελληνες κ Βουλγαροι), προσπαθησαν να πλησιασουν τον Σλαβοφωνο πληθυσμο της Μακεδονιας, για προφανεις λογους. Ετσι ο καθε στρατος μεσω της αναλογης προπαγανδας προσπαθησε να αποκτησει “δικαιωμα” σε μια εθνοτικη ομαδα με ασαφη εθνικη συνειδηση, τους Σλαβομακεδονες.

[B]1. Aς δουμε λοιπον ενδεικτικα, το εξωφυλλο μιας προπαγανδιστικης μπροσουρας απο την ελληνικη πλευρα:

Μεταφραση : “Προκηρυξη, απο το ελληνομακεδονικό κομιτατο, απο Αθήνα, για τα αδεφια μας τους Μακεδονες (Μακεντοτση)”.

Οι Ελληνες Μακεδονομαχοι λοιπον, απευθυνονται στους κατοικους της Μακεδονιας, σε σλαβοφωνο ιδιωμα και αποκαλουν αυτους Μακεδονες. Μαλιστα στη μπροσουρα υπαρχει και η εικονα του Μεγα Αλεξανδρου ωστε να εννοηθει σχεση των σλαβομακεδονων με τους αρχαιους Μακεδονες. Κ ποιοι το επραξαν αυτο?? Οι ενδοξοι Μακεδονομαχοι. Κ μετα αναρωτιομαστε, γιατι σημερα οι σλαβομακεδονες αναζητουν τη συνεχεια τους στην αρχαια Μακεδονια. Μα το ελληνικο κρατος τους εδωσε αυτη τη δυνατοτητα ηδη απο τους βαλκανικους πολεμους.

[B]2. Εθνολογικος χαρτης της Κυβερνησης Βενιζελου το 1918, συνταξης του καθηγητη Γ. σωτηριαδη, κανει λογο για υπαρξη Σλαβομακεδονων στην ελληνικη Μακεδονια.
[/B]


[/B]

[B]3. Απόσπασμα του Στρατή Μυριβήλη απο το βιβλιο του “Η ζωή εν τάφω” (1924), κάνει αναφορά σε Μακεδονες.
[/B]

[QUOTE]" … τη γλώσσα τους την καταλαβαίνουν περίφημα και οι Βούλγαροι κι οι Σέρβοι, αντιπαθούν τους πρώτους γιατί τους πήρανε τα παιδιά τους στο στρατό. Μισούν τούς δεύτερους που τους κακομεταχειρίζονται για Βουλγάρους. Και κοιτάνε με αρκετά συμπαθητική περιέργεια εμάς τους περαστικούς ρωμιούς επειδή είμαστε οι γνήσιοι πνευματικοί υπήκοοι τού Πατρίκ, δηλαδή του “Ορθόδοξου Πατριάρχη της Πόλης” …"Ωστόσο δεν θέλουν να είναι μήτε “Μπουλγκάρ” (Βούλγαροι) μήτε “Σρρπ”(Σέρβοι) μήτε “Γκρρρτς” (Έλληνες). Μοναχά “Μακεντόν ορτοντόξ”.
[/QUOTE]

!912, 1916, 1924… Και κολλάμε στον μεταπολεμικό Τίτο.

:bye::bye::bye:

Αν το δουμε εθνολογικα ουτε εμεις,αλλα κυριως ουτε και εκεινοι θα επρεπε να χρησιμοποιουμε την ονομασια Μακεδονια,αυτη καθαυτη.Εμενα με ενοχλουν εξισου οι αντιδρασεις απο καποιους φανατισμενους εθνικιστες εδω περα,που σκιζουν τα ιματια τους για την πατριδα,λες και υπαρχει καμια αμεση σχεση με τους τοτε μακεδονες,αλλα και εξισου οι προκλησεις και η πορωση που υπαρχει απο την πλευρα των σκοπιανων,τη στιγμη που και η μονη δικη τους σχεση ειναι εδαφικη.
Συμφωνω με τον Γρακχο παντως στο οτι οι σημερινοι Ελληνες,ελαχιστοι σχεση εχουν με τους Μακεδονες της εποχης του Μεγα Αλεξανδρου.
Απο την αλλη ομως,οταν βγαινουν σχολικα βιβλια που λενε οτι ο Μεγας Αλεξανδρος ηταν Αλβανος:!:(καινουριο αυτο τωρα),προφανως δεν μπορουν να μεινουν και αμετοχοι οι ‘‘δικοι μας’’.Το θεμα ειναι στον χειρισμο του θεματος αυτου και να μενουμε μακρια απο εθνικιστικες ή και ακραιες αποψεις και να βλεπουμε σφαιρικα το ολο θεμα.
Οταν ομως εχουμε τα προβατα εδω που εχουν κλειστα τα αυτια τους και τα ανοιγουν μονο για να ακουσουν Ανθιμο και Ψωμιαδη,προφανως και δε θα αλλαξει η σταση της μαζας προς το Μακεδονικο ζητημα.