Ωραίοι είμαστε, αλλά πόσοι είμαστε; Μεταλλάδες στην Ελλάδα

Μεταλλάς να είσαι και θα τα βρούμε :stuck_out_tongue:

2 Likes

Εγω γαμαω και δερνω παντως δεν ξερω για σας :slightly_smiling_face:

4 Likes

Εξήγησε μου σε τι υπάρχει διαφορά με οποιονδήποτε μουσικόφιλο. Εκτός αν θες να συγκρίνουμε διαφορετικά πράγματα, γιατί αυτό που συγκρίνεις είναι διαφορετικά πράγματα.

1 Like

Ότι κάποια τραγούδια είναι πιο ποιοτικά από κάποια άλλα. Και κάποιοι έχουν επιλέξει να ακούνε τα πρώτα και κάποιοι τα δεύτερα.

Θεωρώ ότι κάποιος που ακούει ένα σόλο του Richie Blackmore έχει μια παραπάνω μουσική παιδεία από αυτόν που ακούει Sin Boy.

Για σένα μπορεί να έχουν την ίδια μουσική παιδεία, ok.

Το ξαναβάζω.
Τώρα αν θες να αισθανόμαστε πιο “καλοί” στα μουσικά γούστα από τον αποπατο, εμένα μου περισσεύει.
I ve got news όμως, ένα σεβαστό ποσοστό του πληθυσμού της γης θεωρούν σκουπίδι την μουσική που ακούμε. Αν για σένα δεν σημαίνει κάτι αυτό, τότε δεν θα πρέπει να σημαίνει και η σύγκριση που κανείς.

4 Likes

Αυτό το ξέρω. Ότι το metal είναι θόρυβος και κάτι τραγουδιστές που ουρλιάζουν.

Αλλά βγες να πεις ότι ο Μπαχ και ο Μπετόβεν είναι ανάλογης αξίας καλλιτέχνες με το Sin Boy και θα σε πάρουν με τις ντομάτες.

Γενικά στην τέχνη ισχύει αυτό και όχι μόνο στη μουσική. Δηλαδή έχουν την ίδια παιδεία (όσον αφορά την τέχνη) αυτοί που βλέπουν Σεφερλή και την ίδια παιδεία αυτοί που βλέπουν κάτι άλλο πιο ποιοτικό;

Δεν θα βγει να το πει αυτό κανείς οπαδος του Σον μπου και του τους. Αντιθέτως μεταλλαδες θεωρούν ποιοτικά αντίστοιχη την μουσική που ακούμε με την κλασσική.

Που φυσικά μια τέτοια σύγκριση, δεν έχει κανένα νόημα.

Edit: να ασχοληθούμε με σοβαρούς μουσικόφιλους όμως?

1 Like

Τζων στιούαρτ μιλλ εσύ?

2 Likes

Μπόστονφλες, θα πήγαινες να δεις live τους W.A.S.P. σήμερα;

2 Likes

Όχι. Απλώς θεωρώ ότι κάποιες μορφές τέχνης είναι πιο ποιοτικές από κάποιες άλλες.

@pantelis79 απάντησέ μου πρώτα εσύ: Θα πήγαινες σινεμά να δεις το Χαλβάη 5-0 ;;;

1 Like

Δεν κρίνω btw, ήθελα απλώς να πω την εξυπνάδα μου. ;p

1 Like

Ποια τέχνη βρε?
Εδώ και τόση ώρα κάνεις σύγκριση με σκουπίδια, δεν το καταλαβαίνω αυτό. Αισθάνεσαι ανώτερος από σκουπίδια? Τι είδους ανωτερότητα είναι αυτό? Και για ποιον λόγο να αισθάνεσαι ανωτερότητα με βάση την μουσική που ακούς και όχι με βάση του τι άνθρωπος είσαι?

1 Like

Ρώτησα πρώτος :stuck_out_tongue:

3 Likes

Με “τρώει” η περιέργεια (ή ο κώλος μου, θα δείξει από την απάντηση) με ποιους συναναστρέφεσαι και κάνεις παρέα ζώντας στην Νέα Υόρκη, των ΗΠΑ, όπου ο πλέον αριστερός ή σοσιαλιστής (λέμε τώρα) θα ήταν στα ελληνικά μέτρα ένας ψηφοφόρος του ΚΙΝΑΛ, στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Just wondering.

Δεν είναι σωστή η σύγκριση σου όμως. Θα έπρεπε να βάλεις τον Blackmore μαζί με το Michael Jackson αν συγκρίνεις με ποπ, με Beastie Boys ή Lamar αν μιλάς για ραπ/χιπ-χοπ, με Μπιθικώτση ή Τσιτσάνη αν μιλάμε για λαϊκη ελληνική μουσική κοκ.

Προσωπικά δε θεωρώ πως έχει καμία παραπάνω μουσική παιδεία αυτός που ακούει Μπαχ από αυτόν που ακούει Metallica, αυτός που ακούει Miles Davis από αυτόν που ακούει Amy Whinehouse, αυτός που ακούει Βοσκόπουλο ή Πάριο από αυτόν που ακούει Armin Van Buuren. Έχουν απλά διαφορετικά γούστα / βιώματα κοκ.

6 Likes

Δεν ξερω καν τι ειναι το ΚΙΝΑΛ, οποτε δεν ειμαι σιγουρος πως μπορω να απαντησω.

Καταρχας να διευκρινισω πως δεν θεωρω οτι πρεπει να ταυτιζομαι σε πολιτικες πεποιθησεις και ιδεολογια με τα ατομα που κανω παρεα και που συναναστρεφομαι. Αρκει να βρισκομαστε κοντα στο φασμα. Το να πρεπει να κανω παρεα μονο με ατομα της “παραταξης” μου ή της ιδεολογιας μου, το βρισκω απιστευτα περιοριστικο και σχεδον απεχθες.

Αλλα κανω παρεα αποκλειστικα με ατομα που δινουν αξια στα ιδια πραγματα που δινω κι εγω. Δικαιοσυνη, ισοτητα, ενσυναισθηση, επιστημες, τεχνολογια, και μερικα αλλα πραγματα. Δε μου αρεσει να βαζω γενικοτερα πολιτικες πεποιθησεις και ιδεολογιες σε ταμπελες, γιατι ειναι επικινδυνες. Μπορει να συμφωνω σε συντριπτικο ποσοστο με την ιδεολογια ενος “αριστερου”, ομως εχω και αρκετες αποψεις που ειναι συντηρητικες ή εστω μετριοπαθεις. Οποτε το να βαζω γενικοτερα ανθρωπους σε καλουπια μου ειναι αρκετα ενοχλητικο και το αποφευγω.

Εκτος αν παρεξηγησα την ερωτηση και ηθελες ονοματα, οπου η απαντηση μου ειναι ο Κρις απο Καλιφορνια, ο Μπραντ απο Νεα Ορλεανη, η Αλιν απο το Μεξικο, ο Λεο απο το Μεξικο, η Τζεσικα απο το Μισιγκαν, ο Ζαν Νταμιαν απο την Γαλλια, η Καθι απο την Βοστονη, 2 Ελληνες που ξερω σχεδον 20 χρονια και ημασταν μαζι στην σχολη, κανα 2-3 Ελληνοαμερικανοι που εχω γνωρισει εδω, ενω η πρωην μου ειναι απο Καλιφορνια :stuck_out_tongue: Ειμαι σιγουρος πως κανενας τους δεν ειναι νεοφιλελες.

ΥΓ. Συγχωρειστε οποιαδηποτε γραμματικα, εκφραστικα και συντακτικα λαθη σας παρακαλω, καθως ειναι 10 παρα 20 το πρωι και δεν εχω κοιμηθει ακομα για Σαββατο βραδυ,.

3 Likes

Προφανώς και δεν ήθελα ονόματα.

Απλά το “δεν κάνω παρέα με κάποιον νεοφιλελέ” προερχόμενο από κάποιον που μένει στις ΗΠΑ, φαντάζει σαν να προέρχεται από κάποιον ασκητή/κοινωνικά απομονωμένο, από κάποιον που όντως επιλέγει τους φίλους του βάσει των πολιτικών τους πεποιθήσεων ή αντίστοιχα από κάποιον που κάνει παρέα αποκλειστικά με άτομα συγκεκριμένων ομάδων (π.χ. μίας πολιτικής νεολαίας ή ομάδας).

Anyway, με κάλυψες, απλά υπήρχε μία αντίφαση στα λεγόμενά σου, λαμβάνοντας υπ’ όψιν και όσα έγραψες πριν επικρίνοντας (ορθώς) την άποψη του πόσο γαμάτοι είναι οι μεταλλάδες.

Πέσε για ύπνο, να ξεκουραστείς, ρε.

ΚΙΝΑΛ = “Μεταλλαγμένο”/Απενοχοποιημένο ΠΑΣΟΚ

@pantelis79 Ε και σου απαντάω με ερώτηση :stuck_out_tongue:

Εντάξει αλλά τότε το ίδιο ισχύει και στις υπόλοιπες τέχνες, όχι μόνο στη μουσική.

Δεν είναι ανώτερος και δεν έχει κάποια παραπάνω παιδεία κάποιος που προτιμάει να βλέπει έργα του Ιάκωβου Καμπανέλλη από κάποιον άλλο που τη βρίσκει με Σεφερλή.

Έχουν απλά διαφορετικά γούστα / βιώματα.

1 Like

Δεν εγραψα κατι αντιφατικο.

Εσυ απλως υπεθεσες πως επειδη μενω στην Μεκκα του Καπιταλισμου, και οι παρεες μου θα ειναι ξερω γω γιαπηδες, συντηρητικοι, καπιταλιστες ή δεν ξερω γω τι αλλο (ή και ολα αυτα μαζι).

Οι παρεες μου ειναι σε συντριπτικη πλειοψηφια ειτε στα ακαδημαικα, οπως κι εγω, ειτε δασκαλοι, ειτε καλλιτεχνες. Μονο 2-3 απο τα παιδια που παιζουμε ποδοσφαιρο μαζι (γιατι ετσι γνωρισα ολον τον κυκλο μου εδω) ειναι σε μεγαλες μπιζνες και βγαζουν πολλα λεφτα. Αλλα αυτοι δεν ειναι κολλητοι μου. Ουτε ομως ειναι νεοφιλελεδες. Μπορω να πιω μια μπυρα ανετα μαζι τους. Με νεοφιλελε δεν μπορω.

ΟΚ, mate.

Ξεκούραση τώρα. Ως ακαδημαϊκός θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι ο εγκέφαλός σου (above all) δεν πρέπει να μένει τόσες ώρες χωρίς ύπνο.