Νέες Κυκλοφορίες 2021

Έχει βγει νέο άλμπουμ από serpentwithfeet.

Δύο παλιά αγαπημένα:

https://www.youtube.com/watch?v=yB2CuF9pS5Y

Hey, καινούρια D.I.Y. συλλογή:

Dirty Wombs, Procrastinate, Μορμώ, Ξέρα, Παροξυσμός κ.ά.

6 Likes

Μιας και είδα την αναφορά σε καλό americana/folk/traditional του Andrew Marlin στο Underground Express, είπα να προτείνω αυτό εδώ το ΕΡ από Γεωργία μεριά (την χώρα) του εξαιρετικού Kishi Bashi. 4 αυθεντικά κομμάτια και δύο covers, Regina Spektor και Dolly Parton. Μου έφτιαξε τη μέρα σήμερα.

1 Like

27/8/21

12 επαναηχογραφησεις + 2 νεα κομματια.

2 Likes

Νέος δίσκος τον Ιούνιο, χωρίς Marston όμως αλλά και πάλι, για ξεκίνα αν δεν το έχεις κάνει:

Ας πούμε πως αναμένονται σπουδαία πράγματα.

1 Like

Ανέβασε η Pelagic όλο το άλμπουμ στο YouTube, μια μέρα πριν την κυκλοφορία του.

Ορίστε…

6 Likes

Σκοτωνει το αλμπουμ…ερχεται και ριβιου, συντομοτατα.

3 Likes

Και συνέντευξη θέλουμε :grin:

Διάβασα μια πριν στο “The Quietus” και τα λέει ωραία η Karin Park.

3 Likes

Με βάζεις στην πρίζα και πως να σου χαλάσω χατήρι τώρα…!

3 Likes

Νεο Blaze Bayley ειναι εκει εξω οποιος ενδιαφερεται

3 Likes

Πρώτο single Boss Keloid, τούμπανο όπως αναμενόταν.
Το “Melted On The Inch” ήταν στα αγαπημένα μου του 18, ελπίζω να πάνε για back to back!

2 Likes

Σταμάτησα να διαβάζω και πάτησα play στο “η Pelagic”.

Έεεεετσι μπράβο (τους είχα ανακαλύψει αφού βγήκαν οι λίστες της χρονιάς εκείνης).

Μάρτιος - Απρίλιος πάει πολύ δυνατά, λέτε να έχουμε περισσότερες ψηλές κορυφές από το πολύ καλό 2020;

1 Like

Η Pelagic φέτος το τερματίζει!

Το Arabrot δύσκολα δεν θα είναι στα top heavy rock της χρονιάς, δεν ξέρω βέβαια αυτό πως μεταφράζεται σε λίστες, θα δούμε. Μεγάλη δισκαρα πάντως.

Για το Boss Keloid οι προσδοκίες μου είναι πολύ μεγάλες, αναμένουμε! Το πρώτο track είναι όπως πρέπει.

Ο Απρίλιος είναι παραδοσιακός μήνας για μεγάλους δίσκους. Σαν το Requiem ομως δεν θα βγει…

Μέχρι σήμερα, η ετυμηγορία μου είναι GYBE.

@plex27 Εσένα;

1 Like

Τι παίρνεις αν συνδυάσεις meshuggah, fear factory, rage against the machine και τα καθάρα του djent?
Κάτι τέτοιο:

https://www.youtube.com/watch?v=zcjxxoJ8BHU

Σε οσους άρεσαν, τα τσεκάρουν και το πρώτο καταπληκτικό EP τους (ο πρώτος δίσκος ήταν λίγο τζουφιος, ειδικά μετά από τέτοιο EP).

edit: Ξέχασα να γράψω Korn (και γενικά nu) στην παραπάνω λίστα. Όχι σε αυτό το τραγούδι, αλλά σε αυτό για παράδειγμα:

https://www.youtube.com/watch?v=kuN7AbgZzao

Γενικά από τα 3 δείγματα που έχουν βγάλει τώρα, πάμε για δισκάρα.

2 Likes

ώπα ρε παιδιά, ώπα, σε ένα πρωινό τόσες προτάσεις, τσιλ λίγο, δεν μας φτάνουν 24 ώρες

1 Like

Μόνο αλήθειες. :raised_hands:

Και nu και Prodigy και γενικά ξέρουν τα παλικάρια

1 Like

Καλά τα λες :stuck_out_tongue: :

Υπέροχος δίσκος, πολύ ενδιαφέρον κράμα με εντελώς δική του ταυτότητα, ποικιλομορφία σε φωνητικά και ύφη, αλλά μπορούσε να ήταν και 10 λεπτά συντομότερο. Συμφωνώ με τον Αντώνη, είναι άλμπουμ που μπορεί να πιάσει ετερόκλητους ροκ οπαδούς.

Σε άλλα εξισου σημαντικά νέα, δεν υπάρχει αυτό που έκαναν οι ΖΑΟ με τον νέο τους δίσκο που κυκλοφορεί σήμερα.

Μετά από τόσα χρόνια, επανενεργοποιήσεις, ανακατατάξεις μελών, δεν συνεχίζουν απλά το σερί αλλά προεκτείνουν και ηχητικά το οικοδόμημα τους πέρα από το metalcore το οποίο εν μέρει θεμελίωσαν. Θα υπάρξει και αναλυτική κριτική, αλλά, εδώ υπάρχει κάτι αξιοπρόσεκτο, το λιγότερο.

Υ.Γ. Ναι, καλός μήνας ο Απρίλιος, :upside_down_face:

3 Likes

Η Lisa Gerrard (Dead Can Dance) και ο Jules Maxwell (μουσικοσυνθέτης, είχε παίξει και πλήκτρα στις συναυλίες τους για το Anastasis) κυκλοφορούν άλμπουμ στις 7 Μαΐου με τίτλο “Deshta (Forever)”

Ωραίο το βίντεο κλιπ, δεν «τρελάθηκα» όμως με το τραγούδι.

Κι εγώ αυτήν την εντύπωση έχω… :stuck_out_tongue:

Δεν έχω ακούσει το νέο GYBE, δεν είναι απίθανο να γίνει και το δικό μου κορυφαίο, όταν έρθει η ώρα.

Προς το παρόν δεν έχω ξεκάθαρο φαβορί, όπως πχ πέρσι. Μέχρι στιγμής τα albums που ξεχωρίζω είναι αυτά των Ad Nauseam, Wode, Portrayal of Guilt, Demoniac (κάτι θα έχω ξεχάσει σίγουρα) ενώ ακολουθούν από κοντά αυτά των Shame, DSKNT, Harakiri for the Sky και LTE. Επίσης πρέπει να ακούσω 2-3 υποσχόμενα όπως αυτά των The Dead Daisies, Crown και Aara.

Αν έπρεπε να διαλέξω μόνο ένα από τα παραπάνω… μάλλον θα ήταν αυτό των Portrayal of Guilt. Ελπίζω πάντως να βγει κάτι καλύτερο μες στη χρονιά (μαζί με αυτά που εκκρεμούν να ακούσω).

Edit: Sorry @power_fades εκ παραδρομής είχα στη λίστα μου το περσινό ΒΙΒ… Σε ξεσήκωσα κατά λάθος!

4 Likes