Νέες Κυκλοφορίες 2022

Δεν είπα ότι είναι αριστούργημα του sound engineering :stuck_out_tongue:

1 Like

Για όσους γουστάρουν την pop τους avant και ολίγον τι classical, σας έχω καλά νέα. Η θεούλα Kat Hunter, με το κωδικό όνομα Lack the Low, από την Αυστραλία, μόλις (11/3) κυκλοφόρησε το δεύτερο LP της God-Carrier, τέσσερα χρόνια μετά το - υπέροχο - ντεμπούτο της, One Eye Closed, το οποίο ήταν το παραπεταμένο αδερφάκι του (ομολογουμένως αρκετά πιο grandiose) Aviary της Julia Holter για το 2018 κι είναι κρίμα.

Αν υπάρχει κάτι που γουστάρω με την Κατ είναι ότι τίποτα δεν μπορεί να μην τραγουδηθεί, δεν έχουν σημασία συλλαβές, ομοιοκαταληξίες, μέτρα και λοιπά ρηχά πράγματα. Αυτά.

3 Likes

Πρώτο άλμπουμ με τον Newton στο μπάσο, και περίμενα ακριβώς αυτό τον μπετό-ήχο και τις γκαρίδες του στα δεύτερα φωνητικά (δεν μπορεί να κρατηθεί το παλικάρι), κομματάρα!

Κατά τα άλλα, λένε πάνε υφολογικά να πιάσουν στοιχεία από όλη τη δισκογραφία τους, για να δούμε.

Αναμένεται και νέο Mutoid Man στο εγγύς μέλλον, αυτά από το σύμπαν των Verge In :stuck_out_tongue:

Θες spoil :stuck_out_tongue: ?

1 Like

Το Ageless Fire ήταν στο τοπ 5 μου το 19 (όπως είχα διατυμπανίσει ξεδιάντροπα κ στο αντίστοιχο θρεντ ),
οπότε ξέρασέ τα όλα!

Μέταξύ μας, το άλμπουμ σε pm θέλω,αλλά ντάξει,θα αρκεστώ κ σε σπόιλ :grinning:

1 Like

Σε νιώθω, χαχ.

Μια από τα ίδια και για μένα, ήταν αυτός ο δίσκος, παραήταν…

Θα αρκεστώ στα εύλογα, και θα πω πως τα δύο κομμάτια είναι 100% αντιπροσωπευτικά του τι γίνεται, ενώ το μακελειό γίνεται στο 14λεπτο φινάλε. Αν εκτιμάς αυτές τις πιο αργές (συγκριτικά) ταχύτητες, προετοιμάσου. Ο δίσκος είναι εδώ και μέρες σε μόνιμο repeat.

1 Like

Χα! Σε τρώω για ένα σποτ! :laughing:

Παλιμπαιδισμός aside, η αλήθεια είναι ότι η αδυναμία μου συνήθως είναι οι τερματισμένες ταχύτητες
(όπως μπορεί να σε διαβεβαιώσει ίσως και ο κοινός μας φίλος @Aldebaran :smile:),
αλλά έχω πολλές εξαιρέσεις - ιδίως αν το χαμήλωμα ταχυτήτων αποσκοπεί στην συσσώρευση/κλιμάκωση έντασης, βαρύτητας ή/και επικού συναισθήματος.
Και οι Vanum είναι τέτοια μπάντα,οπότε,ναι,στεγνά ανυπομονώ…

(Και αν το 14λεπτο που αναφέρεις παράγει τον παραμικρό συνειρμό με τούτο εδώ, τότε να ετοιμάζω τα καπνογόνα!)

Either way,thnx για το spoil,καλό είναι να συντηρείται η προσμονή/μπρίζωμα σε τέτοιες μπάντες!

2 Likes
6 Likes

Νέο βίντεο-κλιπ

Με μια ακρόαση δεν μου είπε και πολλά :confused:

2 Likes

Το βάζω εδώ αν και το άλμπουμ ίσως κυκλοφορήσει και στις αρχές του 2023 με βάση τα όσα λέει η Alerta Antifascista…

Στην ουσία μιλάμε για τους Archivist χωρίς τον Alex CF και την Anna.
Δεν ξέρω πως θα είναι ο δίσκος πάντως το κομμάτι βγάζει ένα μελαγχολικό industrial post punk feeling, τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι και μου αρέσει.

3 Likes

Δεν ειμαι μεγαλος φαν του Chino Moreno και των Deftones (τουλαχιστον υπερεκτιμημενους τους βρισκω), αλλα αυτο το νεο τραγουδακι απο το side project με τιτλο Crosses ειναι πολυ ομορφο.

Ισως να πρεπει να παω πισω στο παρελθον και να ακουσω λιγο παραπανω Deftones. Το προβλημα μου παντα με αυτην την μπαντα ειναι οτι αν εβαζα να ακουσω λιγακι, μετα απο κανα τεταρτο το αλλαζα σε Nine Inch Nails που τους θεωρω πολυ ανωτερους (!)

3 Likes

Το πρώτο δισκάκι των crosses είναι διαμαντακι από τα λίγα. Πατάω αμέσως πλέι για να ακούω κάτι που ξέρω ότι ήδη θα σπέρνει. Chino τεράστιος, Trent υπέροχος αλλά είναι ανισότητα θα είναι για πάντα Deftones>>>>>NIN

Ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε, γιατι για μενα οι NIN ειναι πολυ ανωτερη μπαντα :stuck_out_tongue:

Μισες δουλειες εκανα εντωμεταξυ, εσκασαν 2 τραγουδια μαζι κι εγω εβαλα μονο το 1.
Παρτε λοιπον και το PROTECTION μετα το INITIATION.

2 Likes

Πωπω… Αυτή η ατμόσφαιρα που βγάζουν δεν υπάρχει… πάμε κατευθείαν για άλμπουμαρα… να θυμίσω πως είχε βγει και πριν κάνα χρόνο αυτό

Ενώ στον πρώτο τους υπάρχουν και κάτι τέτοιοι ύμνοι

1 Like

Η συνέχεια των Archivist ε; Και αρκετά ενδιαφέρον πρώτο δείγμα, μας έψησες άσχημα. Κάπως έτσι το περιγράφουν:

Super heavy but also strangely moving and poetic album. Somewhere between screamo, crust, black metal, blackgaze, etc that creates a tragic and beautiful soundscape.

Για να δούμε!

Γενικά η Alerta ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει σημαντικά πραγματάκια το επόμενο χρονικό διάστημα (Myteri, Adrestia, κλπ). Αν και το “χωρίς Alex CF” βάρεσε λίγο, έρχεται τουλάχιστον νέο Morrow (με heavy guest-ιλίκι στα φωνητικά είδα), θαρρώ εντός της χρονιάς.

1 Like
4 Likes

Μύρισε Καλοκαίρι.

8 Likes
2 Likes

:heart_eyes: :fire::heart_eyes: :fire:

1 Like

Θα ακούσω νέο δίσκο σεπτικφλες μετά από πόσα χρόνια

6 Likes


Μεχρι και Dave Grohl θα ακουσουμε το 2022 :joy:

3 Likes