Φαγητό - Συνταγές, Προτάσεις, Φωτογραφίες, Γεύσεις

ban κατευθειαν σαν προσβλητικο μηνυμα

4 Likes

Το πρόβλημα έγκειται στο ότι το συγκρίνετε με ένα πιτογυρο. Εκεί οκ θέλεις να πάρεις το κινητό σου και να το σπάσεις.
Αν σκεφτείς όμως ότι η εναλλακτική ήταν ένα πιάτο φασολάκια τα οποία για πολλούς κατεβαίνουν δυσκολα, τότε ακούγεται καλύτερα!
Αυτό ισχύει για μένα τουλάχιστον που έχω φάει σε σάντουιτς (με ψωμί) ότι φαγητό υπάρχει*
*ΕΚΤΟΣ φυσικά από μακαρόνια

3 Likes

Mind blowing mind blown super GIF - Find on GIFER

4 Likes

Κανει κακο στα ματια ομως

3 Likes

Επειτα από προτροπή (ευγενικά το λέω) της @Silent_Winter, φέρνω εδώ το ποστ:

Ναπολιτάνικη πίτσα (sic) με poolish, έχω πάθει ψύχωση, πιστεύω ότι θα μπορούσα να ζω τρώγωντάς την κάθε μέρα.

12 Likes

5 Likes

Έμμεσα σε προέτρεψα να μοιραστείς μαζί μας (και) τη συνταγή αυτής της ομορφιάς, ρε Τζόνι.

2 Likes

η ζύμη είναι ένα μάστερπις
γουέλ νταν! παιχταράς!

2 Likes

Για πείτε για την ζύμη.

2 Likes

Η γνωση πρεπει να μοιραζεται.

Δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φαινεται, στην πραγματικοτητα ειναι δουλεια περιπου μιας ωρας (στο συνολο): 5 λεπτα το poolish της πρωτης μερας, 10 λεπτακια το ανακατεμα των υλικων την επομενη ημερα + το πρωτο ζυμωμα, 15 λεπτα αναμονη και 25-30 λεπτα το δευτερο ζυμωμα και η μορφοποιηση.

Αληθεια σας λεω, αν δειτε το βιντεο 2-3 φορες και ασχοληθειτε να φτιαξετε ταυτοχρονα τη ζυμη, δεν θα φατε ποτε ξανα πιτσα απο εξω. Αν μπορουσα να της δωσω μια λιγο καλυτερη μορφη (περισσοτερο αερα στη στεφανη δλδ), θα ημουν τρισευτυχισμενος. Αν μπορουσα να βαλω και φιλαδελφεια στη στεφανη (αδυνατον, αλλιως θα πεταξω εξω τον αερα), θα ανοιγα μαγαζι.

Μοτσαρελα, μανιταρι, σαλτσα ντοματας, βασιλικος. Αντε και λιγο μπεικον, οπως η σημερινη πιτσα. Πανδαισια. Ολα τα αλλα υλικα ειναι περιττα.

Τα υλικα της ζυμης του Βιτο ειναι για το poolish:

300 νερο
300 αλευρι
5 μαγια
5 μελι
Μια ωρα εκτος ψυγειο, 16-24 (εγω το αφηνω ακομη και 5 μερες) εντος ψυγειου.

Για το τελικο ζυμαρι:
700 νερο
1250 αλευρι
40 αλατι
+το poolish
15 λεπτα ξεκουραση
Μετα το πρωτο ζυμωμα, 30 λεπτα ξεκουραση
Μετα το δευτερο ζυμωμα, 1,5-2 ωρες ξεκουραση, αναλογα την θερμοκρασια της εποχης.

Η συνταγη βγαζει 10 κομματια, περιπου 250 γρ. το καθενα. Αν θελετε π.χ. να φτιαξετε τεσσερις ζυμες/πιτσες (τοσες κανω εγω συνηθως), διαιριετε τα υλικια δια του 10 και πολλαπλασιαζετε επι 4. Ιζι ε; Ολα ειναι στο βιντεο φυσικα.

Αν θελετε να κρατησετε μερικες ζυμες για αλλη φορα, μετα τη 1,5 ωρα του δευτερου φουσκωματος τις βαζετε (προσεκτικα, για να μην φυγει ο αερας) στην καταψυξη. Με μεμβρανη και λιγο λαδακι μεσα ή σε zip pack και απαλη εναποθεση σε οριζοντια επιφανεια μεσα στην καταψυξη.

Υ.Γ.: @Sh_Wo_f εδω εισαι.

9 Likes

Είμαι ίσως από τους λίγους που έχω τη διάθεση να κάνω οποιαδήποτε δουλειά στο σπίτι (ακόμα και σιδέρωμα), αλλά με το μαγείρεμα είμαι μεγάλος εχθρός. Ούτε καφέ δεν θέλω να φτιάχνω! Οπότε και η πιο εύκολη διαδικασία εμένα μου φαίνεται βουνό και εκτιμώ πολύ όσους έχετε όρεξη να ασχοληθείτε.

ΟΧΙ ΜΠΡΑΒΟ!

3 Likes

ΕΙΝΑΙ. ΕΥΚΟΛΟ. ΛΕΜΕ. ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ.

Ευχαριστω για την προσοχη :smiley:

Για να ειμαι ειλικρινης, δεν το εχω με τη μαγειρικη. Οχι οτι δεν μπορω, αλλα δεν το κανω. Η ζυμη ειναι ομως ο φετιχ μου και τα γλυκα η αρρωστια μου. Γενικα παντως, τπτ δεν ειναι δυσκολο, αρκει να το κανεις με αγαπη. Αν δεν το αγαπας, ειναι παντα αγγαρεια.

2 Likes

Εγω απο την αλλη προτιμω το μαγειρεμα κυριολεκτικα απο καθε αλλη δουλεια στο σπιτι. Σιδερωμα απλα ΠΟΤΕ, ειναι οτι πιο σιχαμενο, βαρετο και ενοχλητικο υπαρχει.

Θα ισχυριστω οτι ειμαι ασχετος με μαθηματικα μονο και μονο για να φτιαξω 10 πιτσες κι οχι 4.

4 Likes

Μεγαλη καταψυξη να εχεις και μπορεις απλως να διπλασιασεις. Η αληθεια ειναι παντως οτι για δυο ατομα, τρεις ζυμες/πιτσες τρωγονται επι τοπου. Ε, για αλλες 7 ζυμες παντα μπορει να βρεθει χωρος στην καταψυξη.

1 Like
1 Like

Μερικες φορες νιωθω απολυτος στοκος, δεν μπορω να πετυχω το σωστο νημα :smiley:

3 Likes

Δοκίμασε δαμάσκηνο. Όλα τα λεφτά.

1 Like

Πετυχες το φρουτο που δεν μου αρεσει. Παλια εφτιαξα γλυκο βυσσινο με τη βοηθεια της πεθερας μου, αλλα πλεναμε ωρες τα σκευη και δεν δοκιμασα ξανα.

Μαρμελαδιτσα φραουλα, ροδακινο, βερυκοκο, ισως και τπτ μιξ κοκκινων φρουτων ειναι μια χαρα για εμενα. Θενκς φορ δε τιπ ομως.

2 Likes

Έχω πει πόσο νόστιμη είναι η χοιρινή μπριζόλα λαιμού; Δεν το έχω πει, το λέω τώρα.

Next time που θα φάω θα ποστάρω και φωτό. Στο σουπερμάρκετ της γειτονιάς πουλάνε τέλειες.