Universe217 appreciation thread

βασικά στην συναυλια αναφερομουν αρχικα…αλλα οκ:p

Δε πιστεύω χρειάζονται συστάσεις για μια από τις καλύτερες μπάντες που έχει βγάλει η σκηνή τα τελευταία χρόνια. Κάπου θα τους έχετε πετύχει ζωντανά, άλλωστε και που δεν έχουν παίξει.

Εδώ μόνο αποθέωση +προσδοκία σε κάποιο προσεχές Roadburn να σκάσουμε με σημαία (γκουχου) για πάρτη τους.

Sun of Nothing + Universe 217 + Dead Congregation + Inveracity + Poem = 5 πράματα που αξίζει να ασχοληθείς σ’αυτή τη χώρα.

ε καλα μωρε και συ υπαρχουν και ενα σωρο αλλες μπαντες που αξιζει να ασχοληθει κανεις

οντοπικ δυστυχως δεν τους εχω δει live ακομα… απο τις πολυ πολυ πολυ καλες φωνες

και Battleroar + Naer mataron

και Moral :stuck_out_tongue:

πραγματικα ρε παιδια ομως ,μην αρχισουμε να πεταμε ονοματα γιατι θα πρεπει να αλλαξει ονομα το θρεντ

sorry
δύο βίντεο που έχουν κάνει λοιπόν:
In your head
I dont give a damn
και ένα ακόμα από πρόβα:
The C song

Χεχεχε, και μου είχε περάσει από το μυαλό να ανοίξω ένα thread.
Μπράβο στον Red Rum. (καλά τα λες για το Roadburn! :wink:)

Ομολογώ πως οι U217 είναι η αδυναμία μου από τις ελληνικές μπάντες (και όχι μόνο!).
Τους έχω δει 5-6 φορές, έχω ό,τι έχουν κυκλοφορήσει εκτός των demo (αν τα έχει κανείς, τα θέλω!) και γενικά τους έχω από κοντά σε κάθε καινούρια τους δουλειά και live.
Μιλάμε για μια μπάντα διεθνούς κλάσης, με ήχο πρωτόγνωρο για τα ελληνικά δεδομένα. Πολύ προσεγμένες, μελετημένες κυκλοφορίες, με άποψη και απίστευτη ποιότητα.
Στα live? Ακόμα καλύτεροι!

Όσοι δεν έχετε αξιωθεί να τους δείτε, σας προτρέπω να κάνετε μια χάρη στον εαυτό σας και να πάτε σε ένα από τα live που συχνά κάνουν. Ειλικρινά, κάθε φορά είναι και μια καινούργια εμπειρία.
Η Φωνή, σαν σειρήνα θα σας προσελκύσει, θα καρφωθεί στο μυαλό σας και θα μιλήσει στην ψυχή σας. Μεγάλη ζημιά μας έχει κάνει αυτό το γκρουπ…

Συγχωρέστε την “υποκειμενικότητα” ενός αμετανόητου fan…

:bow2: Universe217

Τσίμπησα και μπλουζίτσα πρόσφατα… 8)

Θέλω να πιστεύω ότι το επόμενο full-length τους (αν όλα πάνε κατ’ ευχή) θα αποτελέσει σημείο αναφοράς για την εγχώρια δισκογραφία.

Και ντάξει, βλέπω την Τάνια live και γελάω με το κάθε άφωνο γκοθοξέκωλο που μας πλασάρουν για “νέα αποκάλυψη του gothic metal/rock”.

Α, και απορώ πώς και δεν τους έχει κράξει ακόμα κανένας ότι είναι δημιούργημα της προώθησης του Hammer και ότι χώνονται παντού για live.

Αυτό. Δίνει άλλο νόημα στη λέξη ερμηνεία.

Μεγαλοπρεπέστατη η εμφάνιση τους και στο live με S.Vitus!

ανατριχίλες και συγκινήσεις, αυτά είναι.

Γιατί γαμάνε σαν συγκρότημα, και είναι και καλοί δημοσιοσχεσίτες ταυτόχρονα. Αυτό το δεύτερο σημαίνει βασικά ότι είναι και γαμώ τα παιδιά και ξέρουν να πλασάρονται.
Ένα από τα πράγματα που μου αρέσουν πολύ σε αυτούς είναι πως δεν επαναπαύονται καθόλου σε έναν ήχο. Ας πούμε τελευταία φορά τους είχα δει με τρομπέτα. Τώρα έχω ακούσει κάτι για λύρα.
όχι μόνο δεν φοβούνται να εντάξουν τέτοιους ήχους στη μουσική τους, αλλά έχουν καταφέρει να τους περάσουν και στους ουγκ Έλληνες μεταλλάδες (για μας μιλάω :p) χωρίς να φάνε πόρτα!

Φιξντ.

Αυτή η Φωνή…

Αλλά τους έχω δει μόνο μια φορά. :frowning: Θέλω κι άλλο, ξανά… και ξανά… και ξανά…

Φιξντ :stuck_out_tongue:
Aν θες πάντως, παίζουν και την Πέμπτη στο Αν.

Ας κάνω και μια μνεία στο ίνφο στη σελίδα τους, που είναι by far ότι πιο σύντομο, εύστοχο και περιεκτικό έχω δει στο myspace.

Formed back in 2005 in Athens, Greece.
Our performances are frequent.

So far, we’ve released 2 cd’s.
Being daring and sincere is our only objective.

bump :!:

Πόσο γραφικοί που είστε ? Υπερβολές… [-X

[SPOILER][SIZE=“5”][B]Πάμε μωρή μπαντάρα ![/B][/SIZE]
:D[/SPOILER]

δεν θα πρωτοτυπησω,η μπαντα ειναι απιστευτη,χασιμο.

και αυτη η φωνη.

το the c song υπαρχει σε καποια κυκλοφορια τους?αν ναι σε ποια?

ναι οντως απ τα πολυ καλα ελληνικα γκρουπ! μολις βρω και το καινουργιο παιζει να το λιωσω! αλλα και το πρωτο εσπερνε! :slight_smile:

παιζει να σας την σπασω λιγο,αλλα δεν ξερω,οταν τους ειχα πρωτοακουσει πριν 1-1,5 χρονο δε με ειχαν κερδισει καθολου.θα ακουσω και το καινουριο μπας και μου αλλαξει γνωμη,αλλα ισως να φταιει το οτι δεν πολυασχολουμαι και με τον ηχο τους.

Εγώ τους είδα στο περσινό live με τους Anathema στο Principal, και πραγματικά ενώ κι εμένα είναι σχετικά έξω απ’ τα ακούσματά μου, μου είχαν κινήσει αρκετά το ενδιαφέρον.
Επί τη ευκαιρία λοιπόν, θα κάτσω ν’ ακούσω.

E καλά, είσαι ειδικός σ’ αυτό.