Album Exchange

Μέρος A:

Trans-Siberian Orchestra – Christmas Eve And Other Stories

Όταν ο Άγιος Βασίλης Paul O’Neil άφησε ένα μικρό “rock” δώρο σε κάθε σπίτι στην Αμερική

Δεν είναι η κατάλληλη αφορμή και ούτε εγώ ειδικός ή σε κλίμα για μαθήματα metal ιστορίας, αλλά θαρρώ πως όλοι λίγο πολύ ξέρουν τα πεπραγμένα του Paul O’Neil με τους Savatage (κυρίως) και το πώς εκκολάφθηκε και εξελίχθηκε το πρότζεκτ των TSO. Προσωπικά, συνειδητά είχα αποφύγει να τους ακούσω για μια σειρά από λόγους, οι οποίοι, δυστυχώς βρε @Rebel ήρθαν εκ νέου στην επιφάνεια με αφορμή αυτόν τον γύρο, όπου επέμεινα στον δίσκο όσο μπορούσα λαμβάνοντας υπόψη και την εποχή.

Είδα όμως το άκουσμα του “Christmas Eve And Other Stories”, ειδικά τώρα με λοκντάουν και χίλια δυό άλλα να τρέχουν, ως μια πρό(σ)κληση. Να ξεκαθαρίσω πως «χριστουγεννιάτικα μεταλ/ροκ άλμπουμ» έχω ακούσει το εξής 1, αυτό με τον Lemmy να κυνηγά τον Ρούντολφ. Η εκδοχή που άκουσα είναι αυτή με τα δύο bonus τραγούδια, με τη διασκευή “God Rest Ye Merry Gentlemen” δηλαδή. Διάρκεια μεγαλύτερη της μίας ώρας, και αυτό ήταν το μεγαλύτερο αρνητικό όσον αφορά πρακτικά ζητήματα, καθώς τα μουσικά μέρη, εντυπωσιακά μεν, συχνά προβλέψιμα δε, δημιουργώντας έτσι μια άκρως ομοιογενή αισθητική, ζήτημα, ομολογουμένως κρίσιμο δεδομένου του είδους του υλικού που έχει ως βάση ο δίσκος.

Στο ερώτημα του εάν αυτός ο δίσκος είναι εντός θεματικής, δεν θεωρώ πως υπάρχει αμφιβολία, και στην τελική ας μιλήσουν οι εκατομμύρια πωλήσεις του δίσκου (θα επανέλθω σε αυτό). Ο O’Neal ήθελε να φτιάξει μια χριστουγεννιάτικη τριλογία, από μια υπερπαραγωγή σε μουσικούς και όραμα, που προσωπικά ακούγοντας τον δίσκο και επιμένοντας, αγνοώντας τα κάλαντα και τα παραδοσιακά μέρη που μεταφράζονται σε prog rock/metal γλώσσα, μου έδωσε την εντύπωση ενός κολοσσιαίου βιομηχανικού προϊόντος που κατασκευάστηκε σε κάποια φάμπρικα εγκατεστημένη σε ελατοδάσος του βορείου τμήματος του βορείου ημισφαιρίου.

Ο δίσκος εκμεταλλεύεται άριστα τα μοτίβα που αναπαράγει η δυτική κουλτούρα για τις γιορτές. Δεν είναι τυχαία η δυτικοκεντρική ματιά του δημιουργού ως προς τις τούνδρες της Σιβηρίας για έμπνευση. Πως το μεταφράζω αυτό; Η στρογγυλεμένη αισθητική, που αφήνει μια ζεστή θαλπωρή με την παραγωγή, τα κουρδίσματα, το πιάνο, το συνειδητά στερεοτυπικό στόρι και την εξέλιξη των μουσικών θεμάτων, δημιουργεί ένα κλίμα οικειότητας, όπως αυτό που προσδοκάται (αλλά και επιδιώκεται ως εμπορικός στόχος) κατά την περίοδο των εορτών, με παραδείγματα όπως το οικογενειακό τραπέζι, δώρα, κλπ. Ταυτόχρονα, η επιλογή των TSO να διασκευάσουν, εξαιρετικά μεν, Τσαικόφσκι, Μέντελσον, Αδόλφο Άνταμ κλπ, φέρνοντας στα μέτρα τους κλασικά ορχηστρικά θέματα, πασπαλίζει με ακριβοθώρητη αστερόσκονη περασμένων αιώνων. Εποχές δηλαδή, που είναι ιδιαίτερα μακρινές από την σημερινή (ή και του 1996), και που συχνά έρχονται μέσω της πολιτιστικής τους κληρονομιάς στην επιφάνεια αυτήν την περίοδο.

Κοινώς, όσοι σκέφτονται σενάρια της φαντασίας τους, ανεκπλήρωτους υπαρξιακούς στόχους, κάποιο εναλλακτικό παρόν, το escapism και την «κουλτούρα», ως αγαθά που δεν κατέχουν διότι δεν προλαβαίνουν γιατί πνίγονται από την καθημερινότητα, τότε είναι πιο πιθανό την περίοδο των εορτών να ενδώσουν σε αυτά, ελέω διακοπών και όσων τις περιβάλλουν ως συλλογικό και κοινωνικό γεγονός. Αν μάλιστα όλα αυτά γίνονται χωρίς το ξεβόλεμα (ή και το ρίσκο) που παρέχει μια δια προσώπου απόδραση, τότε θεωρώ πως αυτή η «τουριστική» αντιμετώπιση ως προς αυτές τις εικόνες (όπως ενός περιπάτου σε ένα χιονισμένο δάσος), θα βρει ιδανική συντροφιά σε αυτό το άλμπουμ.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν ξεκίνησα να γράφω αυτό το κείμενο επιδιώκοντας μια ολομέτωπη επίθεση στην αισθητική αυτού του δίσκου, ή αυτή της επίπλαστης (edgelord mode: on) οικουμενικότητας των Χριστουγέννων. Αντιθέτως, θεωρώ πως η εμπορική χροιά του ντεμπούτου των TSO, είναι στοχευμένη και τόσο συνειδητοποιημένη που έχει κερδίσει από τα αποδυτήρια όσους είναι πρόθυμοι να πατήσουν τον διακόπτη αυτές τις μέρες και να γιορτάσουν, πέρα από τα σύνορα του ήχου. Κοινώς, το “Christmas Eve And Other Stories” είναι τόσο άρτιο και θελκτικό που με ξένισε. Είναι όμως επαναλαμβάνω, τόσο αισθητικά ολοκληρωμένο (δεν υπάρχει μόνο καλή αισθητική για μένα), που είναι, πιθανολογώ, αδύνατο να το ακούσετε προσεκτικά και να μην υπάρξει κάποια στιγμή που σας μάγεψε. Ακόμη και αν αυτή η μαγεία, είναι αυτή μιας Disney διασκευής ενός προγενέστερου παραμυθιού, αλλοιώνοντας τον χαρακτήρα του.

Αν υπήρξε μια στιγμή που πραγματικά εξεπλάγην στο άλμπουμ, είναι όταν μπήκε το κλασικό “Sarajevo”. Έχω, παραδόξως, αρκετά ψηλά τους Savatage. Αγνοούσα πως είχε συμπεριληφθεί αυτό το κομμάτι και εδώ μέσα. Η ακρόασή του έπειτα από τόσο καιρό με αποπροσανατόλισε. Το ίδιο μεγαλειώδες, το ίδιο ανατριχιαστικό, το ίδιο υποβλητικό, αναρωτήθηκα τι δουλειά έχει εδώ μέσα. Όμως, η συμπερίληψή του, συνοψίζει ιδανικά τις αντιθέσεις μέσα από τις οποίες ξεπροβάλλουν οι TSO. Κοινώς, είναι το ηχητικό (rock) παράδειγμα του πως εμπορικοποιούνται αξίες και δημιουργείται ένα συλλογικό υποσυνείδητο αναφορικά με το τι (κοινές παραδόξως ε;) εικόνες δημιουργεί ο συνειρμός «Δεκέμβρης, χειμώνας, Χριστούγεννα, γιορτές, κρύο, θαλπωρή» σε άτομα με φαινομενικά διαφορετικό αισθητικό/πολιτιστικό υπόβαθρο.

Συνεπώς, καταλήγοντας αγαπητέ μου @Rebel , θέλω να σε ευχαριστήσω που εξαιτίας σου άκουσα Trans-Siberian Orchestra και που μου έδωσες ένα δίσκο που θα μπει στην κατηγορία «Δούρειος Ίππος» για την ευρύτερη μουσική. Δύσκολα θα βάλω στο μέλλον να παίξει ξανά, αλλά είναι αρκετά πιθανό να ακούσω από απορία τα επόμενα δύο μέρη της τριλογίας και κυρίως να επιστρέψω εντός των εορτών στους Savatage. Δήλωσες πως είναι τα Χριστούγεννα για σένα αυτό το άλμπουμ και ελπίζω να μην ήμουν (πάρα) πολύ ισοπεδωτικός.

Παρ’ όλα αυτά, όλοι χρειάζονται που και που, υποθέτω, μια ζαχαρένια δόση “escapism” από τον καναπέ τους, έστω και για λίγο, έστω και τώρα, έστω και έτσι. Ολοκληρώνοντας, να επιστρέψω στο περίφημο εμπορικό κομμάτι και να επαναλάβω, πως θεωρώ, εκ των υστέρων βέβαια, αναμενόμενη την τρομακτική επιτυχία του πρότζεκτ. Ακόμη και αν μου φαίνεται καιροσκοπική, δεν παύει να είναι προϊόν (διαχρονικής) προσφοράς-ζήτησης.

Youtube

Μέρος B:

Πριν σχολιάσω τον δίσκο που έβαλα και έκατσε στον @Rebel , να κάνω ένα αργοπορημένο σχόλιο για τους Magic Circle που σου έκατσαν στον προηγούμενο γύρο. Βασικά όχι για αυτούς! Ένας από τους κιθαρίστες της μπάντας, παίζει και στους Lifeless Dark, μια crust μπάντα της οποίας το μοναδικό demo του 2018 είχε δηλώσει σε μια συνέντευξη του ο Fenriz πως ήταν μια από τις επιρροές του για τη δημιουργία του “Old Star”. Δεν γινόταν να το προσπεράσω :stuck_out_tongue:

Στο είχα πει πως το ματσάρισμα μας θα είναι πολύ ενδιαφέρον, για πολλούς λόγους, πέραν του «ξένου» στοιχείου της μουσικής που μας έτυχε! Χάρηκα που επένδυσες σε αυτόν τον δίσκο! Άκου και το περσινό τους αν σου άρεσαν αυτές οι κιθάρες, θες περισσότερες και ίσως και να προκαλούν και ελαφριές παραισθήσεις!

Οι Blut Aus Nord είναι πολυσχιδές συγκρότημα. Η “Memoria Vetusta” τριλογία, είναι η πιο παραδοσιακή τους σε αντίθεση με τις άλλες industrial/avant-garde. Ο εν λόγω δίσκος, έχει πράγματι πολυεπίπεδες και επικές κιθάρες, έχει για μένα μερικές από τις καλύτερες μελωδίες που άκουσα την τελευταία δεκαετία. Μάλιστα, οφείλω να ομολογήσω πως αυτό το άλμπουμ με έχει συντροφεύσει και σε μέρη και καταστάσεις όπου το black metal μόνο ταιριαστό δεν ήταν. Επειδή ο Δεκέμβρης είναι πολλά, από ημερομηνίες και συμβολισμούς για μένα, αυτός ο δίσκος παίζει ανά τακτά χρονικά διαστήματα γιατί ένα ηλιόλουστο δεκεμβριάτικο πρωινό με αέρα διαυγή εξαιτίας του ψύχους θέλει κάτι που να σε κάνει να νιώθεις «άτρωτος». Είναι δίσκος δηλαδή πιο ελπιδοφόρος και όχι τόσο σκοτεινός που νομίζω το κατάλαβες και εσύ, δίσκος που για μένα συμβολίζει το πέρασμα (είχα ασχοληθεί με το στιχουργικό κομμάτι σε αυτό το άρθρο).

Δύο είναι τα τραγούδια κλειδιά:

Το “Forhist”, το οποίο ώθησε τον ιθύνοντα νου να φτιάξει ένα spin off συνονόματο project παίζοντας καθαρό black metal (more info here).

Καθώς και το “Metaphor Of The Moon” που για μένα είναι αδιανόητη κορυφή:

Summary

“As pure mysticism stands in the hidden realm to intuition and the things we don’t know,

so in the visible realm the Moon stands to sight and the things we (should) see”.

Υ.Γ.: Το θυμάμαι που μου το είχες πει εννοείται, όπως θυμάμαι πως (σου) χρωστάω ένα κείμενο για τους Bathory.

Υ.Γ. 2: Το “Under The Sign Of The Black Mark” δεν είναι απλώς black metal. Είναι ΤΟ black metal, ο δίσκος που όλοι οι μετέπειτα αναμετρώνται μαζί του. Καλά έχεις ακούσει λοιπόν!

15 Likes

Χεχε εντάξει χορευτική δεν είναι αλλά καταλαβαίνω όταν δεν έχεις επαφή με ένα είδος να σου φαίνονται όλα πάνω κάτω το ίδιο. Για μένα όλο το άλμπουμ αποπνέει έναν ηχητικό μυστικισμό , μπορεί τα δύο πρώτα κομμάτια να είναι λίγο πιο groovy αλλά μετά το downtempo επικρατεί με αποκορύφωση το παρακάτω κομμάτι περίπου στη μέση του άλμπουμ…

2 Likes

Μα, μα, ολόκληρο είναι το κανονικό, μην κοιτάς που με έχουν αφήσει έτσι και ΜΕ ΑΓΝΟΟΥΝ οι μοντς επιδεικτικά. (Θενξ για το επόμενο σχόλιο. <3)

Χαίρομαι που δεν λειτούργησε αποτρεπτικά ο δίσκος όπως και να έχει. Θεωρώ επίσης πως αν τον έχεις στο νου σου γενικότερα και του δώσεις σε οποιοδήποτε χρονικό σημείο μελλοντικά ακροάσεις, θα βρεις πράγματα να σου τραβήξουν το ενδιαφέρον. Δεν χρειάζεται κάποια διατριβή στα 60’s ε, αλλά καταλαβαίνω πως, όπως ίσως κάποιοι / κάποτε ανεβαίναμε τα σκαλοπάτια για να συνηθίσουμε τον σκληρό ήχο, μπορεί κι έτσι να λειτουργεί πηγαίνοντας προς τα πίσω από ένα σημείο και μετά. Είναι μια συγκεκριμένη ηχητική και αισθητική πρόταση, που ελπίζω, εάν φυσικά νιώθεις ότι σε αφορά και ότι σου κάνει, να την συνηθίσεις, αρχικά και να την αφήσεις να μεγαλώσει μέσα σου με τον καιρό.

Κατά τα άλλα σόρρυ για την καθυστέρηση από μεριάς μου, το έχω ξεκινήσει πόσες φορές κι όλο κάτι προκύπτει και πρέπει να σταματήσω. Κάποια στιγμή μέσα στο μακρύ βράδυ ;p, θα ποστάρω κι εγώ.

@YoungAtlas έκλαψα

@apostolisza8 επίσης, προσπαθούσα να καταλάβω τι σε χαλάει τελικά κι αν δεν ερμήνευσα λάθος, το πρόβλημα ήταν ότι πέρασες καλά, ανέμελα (sic) αχνοπασπαλισμένα και χριστουγεννιάτικα? ;p ρητορικό ε, i get the point, απλώς όντως γέλασα

@Achamian τι ωραία όταν όλα παίρνουν μια πιο προσωπική χροιά πηγαία, πολύ όμορφο.

3 Likes

Ευτυχώς που κύλησε έτσι. Παραλίγο να βάλω Manowar για να έρθω στα ίσα μου μετά. Τελικά έβαλα Bathory.

4 Likes

Το ότι προσπαθεί να τα βγάλει το άλμπουμ δεν σημαίνει πως τα ένιωσα και εγώ, προσπάθησα να αποστασιοποιηθώ απλώς λίγο και να μην το πάω όλο στην λογική “διαφωνώ με το κάθε τι εδώ μέσα” :stuck_out_tongue:

Τέλος πάντων, λογικά όντως κατάλαβες οπότε λέω και γενικότερα να αφήσω το φτυάρι ήσυχο και να μην το λιβανίσω άλλο αυτό το άλμπουμ, νομίζω ήταν σαφές :confused:

edit:

Nice.

2 Likes

Ναι, θα είναι καλό για την ψυχική σου ηρεμία κάτι τέτοιο, εκκρεμούν και άλλα reviews στον γύρο :sunglasses:.

Είχε πάρει σασί; Μπήκες καλίμπρα;;

Εγώ χρειάζομαι λίγο ακόμα χρόνο για να είναι δίκαιο το revew μου, είμαι στην πέμπτη ακρόαση.

Από την άλλη, δεν ξέρω αν θέλω να είναι δίκαιο, θα δω, ίσως αναθεωρήσω.

5 Likes

Άσε, δεν είναι να τα ακούω μόνος αυτά. Θέλει υποστηρικτικό περιβάλλον :laughing:

2 Likes

2 υπονοούμενα σε ένα ποστ ρε άτιμε;

Για να δούμε λοιπόν τι θα διαβάσουμε… :stuck_out_tongue:

2 Likes

Νομίζω είναι ηλίου (ή μήπως ήλ-ι-ου) φαεινές ότι όλοι περιμένουμε το κείμενό σου…

1 Like

Μου ανατέθηκε από τον @pantelis79 το συγκεκριμένο άλμπουμ, οπότε μέχρι να βρεί τις κατάλληλες λέξεις να εκφραστεί για τον δικό του κλήρο (και με τον @apostolisza8 να περιμένει στη γωνία :stuck_out_tongue: ) τα δύο λογια που έχω να πω πάνε κάπως έτσι…

Για να είμαι ειλικρινής, η επαφή μου με τις μουσικές του Mark Lanegan έχει υπάρξει μηδαμινή, περισσότερο συγκυριακά και λιγότερο συνειδητά. Έχοντας μικρή επαφή με τους Screaming Trees και γνωρίζοντας τον καταρχάς από τη συμμετοχή του στους Qotsa, κατέληξα να τον έχω στο μυαλό μου ως μια αρχετυπική, βαθιά κι εκφραστική φωνή, σε μια μερική αντιστοιχία με τον Tom Waits. Ωστόσο, τα λίγα δείγματα που βρέθηκαν στο διάβα μου δεν με είχαν πείσει να ασχοληθώ εκτενέστερα με την περίπτωση του, είτε για καλό είτε για κακό.

Το να προβώ σε μια συνηθισμένη παρουσίαση στα πλαίσια που το κάνω για τις σελίδες του σάιτ, δεν βλέπω κανένα λόγο να το κάνω. Γι αυτό θα μιλήσω περισσότερο προσωπικά και αισθητικά, για ένα ιδιαίτερο άκουσμα που ξεφεύγει αρκετά των όσων επιλέγω να ακούω συνήθως. Ο Dark Mark, λοιπόν, διασκεύασε κάποια κλασικά χριστουγεννιάτικα τραγούδια, προσαρμόζοντας τα σε ένα πιο απογυμνωμένο, σκοτεινό singer-songwriter ύφος.

16 λεπτακια όλα κι όλα, ο δίσκος κυλάει εύκολα και γρήγορα και μου επέτρεψε να τον ακούσω άμεσα μερικές μαζεμένες φορές, καταρχάς από ανάγκη να τον οικειοποιηθω για να αποκτήσω άποψη και στη συνέχεια λόγω αυτής του της υπνωτικης μελαγχολίας που έρχεται σε άμεση αντίθεση με το χαρμόσυνο χριστουγεννιάτικο πνεύμα που συνήθως έχουμε κατά νου.

Ουσιαστικά αυτή είναι η άλλη πλευρά των Χριστουγέννων, πίσω από τα φώτα και τις φωναχτες ευχές. Η πιο εσωστρεφής και αντικοινωνική, η πιο προβληματική κι εύθραυστη, η οποία βρίσκει ένα ιδανικό post-x-mas soundtrack ποτισμένο στον καπνό και το μπερμπον. Να πω ότι με χάλασε, θα έλεγα ψέματα. Να πω ότι με ενθουσίασε τόσο ώστε να θέλω άμεσα να ψαχτω περισσότερο για την περίπτωση του Lanegan, ομοίως.

15 Likes

Chaotic evil είσαι γαμώτο σου, θα είσαι υπόλογος για ό,τι συμβεί και το ξέρεις.

2 Likes

Κι αφού κατάφερα να προτείνω δίσκο για την επόμενη φορά τόσο νωρίς ώστε να μην έχω καν γράψει για το προηγούμενο ;p. ας προχωρήσω στην εξιλέωση

Φανταστείτε ότι βρίσκεστε στο σινεμά και πρόκειται να δείτε μία ταινία-ντοκιμαντέρ διάρκειας 52 λεπτών, για το συμβάν στο πέρασμα Ντιάτλοφ. Και αυτό ίσως να αρκούσε για να περιγράψω τον δίσκο «Sorni Nai» των Ρώσων* KAUAN. Aλλά οκ, ας μην γελιόμαστε, αφενός σπάνια συναντιέμαι με την λακωνικότητα, αφετέρου είπα ίσως ;p, οπότε ας πάμε παρακάτω.

Καταρχάς, για το ιστορικό γεγονός το οποίο διάλεξαν να ντύσουν με νότες τα παιδιά, να πω πως δεν είχα ιδέα. Και σε περίπτωση που βρίσκεται κανένας ακόμα άσχετος εδώ, που ταυτόχρονα βαριέται να πατήσει το λινκ, ας αναφέρω μερικά πράγματα εν συντομία (και με μικρή επιφύλαξη, καθώς οι πληροφορίες διαφέρουν σε σημεία από ιστότοπο σε ιστότοπο). Πρόκειται, λοιπόν, για τον μυστηριώδη θάνατο εννέα ατόμων στα Ουράλια, κατά την διάρκεια ορειβατικής αποστολής τον Ιανουάριο/Φεβρουάριο του 1959. Δύο γυναίκες και επτά άνδρες (οκτώ αρχικά, αλλά ο ένας είχε αποχωρήσει λόγω ασθένειας), έμπειροι ορειβάτες, ξεκίνησαν να καλύψουν μία διαδρομή περίπου 300 χλμ εντός των ορέων και ένα βράδυ, αφού κάπως είχαν χαθεί λόγω επιδείνωσης του καιρού και κατασκήνωσαν πρόχειρα σε ένα σημείο εκτός της προκαθορισμένης πορείας τους, πέθαναν υπό αδιευκρίνιστες συνθήκες. Η σκηνή τους βρέθηκε σκισμένη, σαν κάτι να τους τρόμαξε και να προσπάθησαν να αποδράσουν, κάποιες σωροί βρέθηκαν με λιγοστά ρούχα/με εσώρουχα κοντά περίπου στο σημείο, ενώ άλλες εντοπίστηκαν πολύ μακρύτερα και μάλιστα μήνες αργότερα. Κάποιοι πέθαναν από το κρύο, κάποιοι από τραυματισμό. Στο ένα σώμα έλειπαν δύο μάτια και στο άλλο η γλώσσα- αν είναι δυνατόν. Για το περιστατικό έχουν διατυπωθεί πάμπολλες θεωρίες και, φυσικά, έχουν ανοίξει οι «πύλες του ανεξήγητου», όπως εύλογα μπορεί να φανταστεί κανείς, με αναφορές σε μια «άγνωστη πανίσχυρη δύναμη», εξωγήινους, μαχητικά, υπερηχητικά όπλα-ψυχροπολεμικές ιστορίες, μέχρι και στο… Γιέτι. Πέρσι πάντως έγιναν νέες έρευνες για το συμβάν και τα πορίσματα κάνουν λόγο για μια χιονοστιβάδα που ανάγκασε τα μέλη της ομάδας να φύγουν από το σημείο της κατασκήνωσης, με αποτέλεσμα το κρύο σε συνδυασμό με την έλλειψη ορατότητας, τελικά, να τους σκοτώσει.

Παγωμένα ανατριχιαστικό, όπως και να έχει. Και μόνο για το ότι μπήκα στην διαδικασία να διαβάσω πέντε πράγματα γι αυτό, ευχαριστώ πολύ αγαπητέ @tylerdurden. Στα του δίσκου τώρα, η λέξη «soundtrack» είναι ό,τι πιο σωστό για να καταλάβει κανείς περί τίνος πρόκειται. Είναι, δηλαδή, ένα πόνημα φουλ στουντιακά σκηνοθετημένο, σα να είναι όντως προορισμένο να ντύσει μια κινηματογραφική παραγωγή. Αυτό φυσικά δεν είναι κάτι καλό ή κακό, απλώς δράττομαι της ευκαιρίας να πω πως προτιμώ περισσότερο σχήματα που σου δίνουν την εντύπωση ότι έχεις στα χέρια σου και παγιδευμένες σε έναν δίσκο live ‘n’ breathing bands. Άσχετο αυτό όμως και προχωράμε. Τα παιδιά από τα βόρεια (*στη wiki λέει Ρωσία, στο bandcamp Ουκρανία, το όνομα της μπάντας και οι περισσότεροι στίχοι είναι στο μεταξύ στα φινλανδικά, οκ, το πιάσαμε, η φάση είναι κρύο ;p), λοιπόν, έχουν φτιάξει ένα υποβλητικό μουσικό χαλί για να ντύσουν τα άνωθεν εκτεθέντα γεγονότα. Ένα χαλί διάρκειας 52 λεπτών, δηλαδή ένα κομμάτι διάρκειας 52’, το οποίο έχουν χωρίσει σε επτά μέρη/κομμάτια -φαντάζομαι για καθαρά τυπικούς λόγους. Η μακροσκελής σύνθεση αυτή, αποτελείται κυρίως από ορχηστρικά μέρη, κεντημένα με πλήκτρα, έγχορδα, ατμόσφαιρα, γλυκύτητα και μελαγχολία. Υπάρχει κάπου εκεί ένα μελωδικό θέμα, το οποίο επανέρχεται σε σημεία καθόλη την διάρκεια και απλώνεται και κυκλώνει και φέρνει έτσι ας πούμε έναν ποστ αέρα. Κι ένα πιάνο που αν το τραβήξεις από τα μαλλιά, άντε να φέρνει έναν ιμπρεσιονιστικό αέρα. ;p Υπάρχει χτίσιμο, κλιμακούμενη ένταση, κάποια ανατατικά σημεία, κάποια χεβυ ξεσπάσματα. Και, βέβαια, τραγουδιστικά μέρη, με καθαρά φωνητικά (γυναικεία & αντρικά) και με… μπλακ φωνητικά. Τα οποία προσωπικά μου παρουσίασαν και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Υπάρχει μια μυστηριότητα και γενικά, κυρίως και όπως είπα και λίγο πιο πριν, ατμόσφαιρα. Και σε όποιον αρέσκεται σε τέτοια ακούσματα, το προτείνω φαντάζομαι ανεπιφύλακτα.

Αλλά επειδή σε εμένα έτυχε ;p, υπάρχει εδώ ένα μεγάλο αλλά. Καταλαβαίνω την λογική, υποθέτω, αυτής της πολύ προσεγμένης, μελετημένης και, για την ακρίβεια, μεγαλόπνοης δουλειάς, αλλά είτε δεν με αφορά είτε δεν μπορώ να την ξεκλειδώσω. Άκουσα τον δίσκο αρκετές φορές αυτές τις μέρες και δεν μπόρεσα να κρατήσω αμείωτο το ενδιαφέρον μου. Δεν μπόρεσα να συγκεντρωθώ εξ ολοκλήρου, δεν με τράβηκε αρκετά, ή κάτι τέτοιο. Επίσης, μετά το πέρας κάθε ακρόασης, δεν θυμόμουν νότα. Κι όχι επειδή είναι κάτι τόσο πολύπλοκο, αλλά επειδή μάλλον πέρασε και δεν ακούμπησε. Τεσπα, καταλαβαίνω ρε παιδί μου ότι το arrangement είναι τέτοιο ώστε στο ένα σημείο να φανταστούμε ένα οδοιπορικό, στο άλλο να νιώσουμε μια απειλή, ένα «ωπ τι έγινε τώρα» και ίσως τελικά το πρόβλημα να είναι ακριβώς αυτό, ότι δηλαδή δεν ένιωσα πηγαία κάτι τέτοιο, αλλά ότι απλώς ήταν εκεί επειδή φτιάχτηκε για να είναι εκεί. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή, κάτι τέτοιο όμως έχω στο νου μου. Φυσικά, ούτε αυτή η ευγενική και γλυκιά μελαγχολία, που για μένα ούτε ξέσπασε σωστά, ούτε επέφερε κάθαρση, είναι ακριβώς της προτίμησής μου. Θα ήθελα, πάλι, σκοτεινιά, παγωμάρα, σπίθα, οξύτητα, κάτι. Κάτι ουσιαστικά τρομακτικό, ανατριχιαστικό, επικίνδυνο κι εν γένει εφάμιλλο του γεγονότος που εξιστορείται.

Σορρυ ταυλερ… Κρατάω ομως το ότι δεν πέρασα επουδενί άσχημα και το ότι έμαθα κάτι καινούριο. :blush:

click away

15 Likes

Ξεκάθαρο αυτό που λες. Το συγκεκριμένο ήταν η πρώτη μου σκέψη όταν είδα την λέξη χειμώνας και πίστευα ότι δεν θα είχε ακουστεί ιδιαίτερα. Δεν είναι στα top μου, επανέρχομαι σε αυτό κάποιες φορές (το main theme είναι δυνατό) αλλά καταλαβαίνω πως το εννοείς. Έχω και άλλο δίσκο (έτυχε) για το συγκεκριμένο περιστατικό αν σε ψήσει (και άλλους) πιο πολύ!

2 Likes

Νομίζω έχει γίνει και ταινία το από πάνω, αρκετά καλή.

download (2)

The Life and Times of Scrooge.

To 'φερα από δω, το 'φερα από εκεί, έγραψα πολλά, τα έσβησα, ξανάγραψα, γενικά με δυσκόλεψε πολύ αυτό το album, γιατί δεν ήξερα πως να το προσεγγίσω.

O λόγος κατέληξα γι’αυτό είναι ο εξής, είναι concept album, το οποίο concept όμως δεν είναι δημιούργημα του δημιουργού του. Περίεργη πρόταση, δεν είναι δημιούργημα του δημιουργού του δε βγάζει ιδιαίτερο νόημα, πως γίνεται να μην είναι δικό του αφού αυτός το συνέθεσε? Επειδή άντλησε έμπνευση από κάποιο άλλο έργο, σημαίνει πως δεν είναι δικό του? Και τι πάει να πει δεν είναι δικό του? Γενικά που θέλω να καταλήξω?

Παραδόξως μου έτυχε αυτό το album, αυτή τη βδομάδα, όπου το λες και καρμικό, όπως ο μικρός Σκρουτζ είχε μια προδιαγεγραμμένη πορεία, μέχρι να γίνει το πλουσιότερο παπί του κόσμου. Καρμικό, γιατί αυτή τη βδομάδα είχα μια συζήτηση με ένα φίλο μου και συζητάγαμε για μαθηματικά ας το πω γενικά. Δε νοιάζει κανέναν αυτό, αλλά καθώς μιλάγαμε κάποια στιγμή και είχαμε ψιλοκολλήσει, ειπωθηκε κάτι τέτοιο στο περίπου “Ούτως ή άλλως και οι αριθμοί είναι μια απεικόνιση. Εμείς τους αναθέτουμε μια αξία, άρα μπορούμε να κάνουμε λίγο πολύ ό,τι θέλουμε”. Η κουβέντα συνεχίστηκε, αλλά θέλω να εστιάσω στο γιατί το λέω καρμικό και γιατί κάνω τόσο περίεργη εισαγωγή.

Έχουμε ένα έργο, την αρχική ιδέα του οποίου τη συνέλαβε ο μεγαλύτερος παραμυθάς, το υλοποίησε και το έγραψε ο άξιος συνεχιστής του, ένας μουσικός του άλλαξε τη μορφή και κατέληξα εγώ σήμερα να πρέπει να μιλήσω γι’αυτό. Έχει νόημα να μιλήσω για τη μουσική που ακούω, για τα όργανα, τις συνθέσεις, την ερμηνεία, τη θεματική χειμώνα ή για την ιστορία που εκτυλίσσεται? Πολύ ποιητικό, αλλά ως βαθιά τεχνοκράτης ( sic, επίτηδες διάλεξα αυτή την έντονη λέξη για την αντίθεση ) - έστω και μέσω abstract εννοιών - πιστεύω πως δεν μπορούσα να μην πάρω εγώ αυτό το album και να κάνω review αυτή τη συγκεκριμένη βδομάδα της ζωής μου.

Άρα το review μου θα είναι στο έργο, το οποίο σημαίνει ότι θα εκφράσω το έργο με τον τρόπο μου, δηλαδή διαβάζοντας το έργο του Ντον Ρόσα, ακούγωντας τη μουσική του Holopainen ( έχει υπάρξει πιο Φινλανδικό όνομα? ) και καταγράφοντας πως το καταλαβαίνω ως nnnkkk, μέσω κάποιων αγαπημένων μου καρέ. Δεν έχει νόημα (τουλάχιστων για μένα) να πω κάτι παραπάνω για τη μουσική ή να προσπαθήσω να πω την ιστορία, σε αυτό το review θα αποτυπώσω με το δικό μου τρόπο την ιστορία του πιο πλούσιου παπιού του κόσμου, με διαφορετικό τρόπο απ’ότι οι σκόρπιες αναφορές του Καρλ Μπαρκς, το αριστούργημα του Ντον Ρόσα και τις μελωδίες του Holopainen, και όλοι όμως θα μιλάμε για το ίδιο πράγμα, άσχετα με το πως το ορίζουμε. Όποιος θέλει μια διαφορετική προσέγγιση μπορεί να προτιμήσει κάποια άλλη μορφή της ιστορίας.

Summary



2,1



5 11

Ήμουν τυχερός που βρήκα το ελληνικό pdf στο ίντερνετ και δεν χρειάστηκε να βγάζω photo, διάλεξα κάποια καρέ που καθώς το ξαναδιάβαζα μου κάναν λίγο παραπάνω κλικ ταυτόχρονα με τη μουσική. Σε όποιον δεν αρέσει το τι έγραψα, στα παπάκια μου.

16 Likes

Αρρωστο, στηριζω.
Αν θελεις λινκ για την μασκα πες.

2 Likes

Μάνος Λοΐζος - Γράμματα Στην Αγαπημένη

Δυστυχως, αν και θα ειμαι μεχρι ενος σημειου επιεικης αγαπημενε @anhydriis , δεν εχω και παρα πολλα θετικα να γραψω για τον δισκο που μου ετυχε να ακουσω, αλλα αναγνωριζω πως αυτο ειναι κατα εξωφρενικα μεγαλο ποσοστο για τον απλουστατο λογο πως ο συγκεκριμενος δισκος ειναι εντελως εξω απο τα νερα μου, και σε ενα ειδος μουσικης που δε νομιζω να ακουσω ποτε.

Παρολα αυτα θα προσπαθησω να κανω μια ομορφη κριτικη, οσο μπορω.

Και ενα πειραμα. Θα προσπαθησω σκοπιμα και ηθελημενα να δημιουργησω μια συναισθηματικη εμπειρια για τον εαυτο μου, κοντρα στην οργανικοτητα που μας θελει να δημιουργουμε νοσταλγικα και γλυκα συναισθηματα ακουσια. Κι ετσι λοιπον, θα προσπαθησω να συνδεσω αυτες τις 2-3 μερες που ακουσα τον δισκο καποιες φορες, με τους γονεις μου, την αδερφη μου και τα ανιψια μου και το γεγονος οτι μου λειπουν απιστευτα πολυ, ενω για μια ακομα φορα δε θα περασω τα Χριστουγεννα με την οικογενεια μου, 12 χρονια σερι δηλαδη.

Το “Γραμματα Στην Αγαπημενη” ειναι ο τελευταιος δισκος του Μανου Λοιζου και κυκλοφορησε 1 χρονο μετα τον θανατο του μετα απο πολλαπλα εγκεφαλικα. Εχω αρκετες αναμνησεις απο τα τελη της δεκαετιας του 1980 και τις αρχες της δεκαετιας του 1990 με τον πατερα μου να ακουει Μανο Λοιζο, αφου ηταν ακριβως των ιδιων πεποιθησεων πολιτικα και ιδεολογικα. Και γεννηθηκε και 7 χρονια μετα τον Λοιζο, οποτε ειναι κι οι δυο παιδια του Β’ Παγκοσμιου Πολεμου.

Ετσι λοιπον, το πειραμα μου θα ειναι να νιωθω αγαπη και θαλπωρη για τον πατερα μου οποτε ακουω πλεον στο μελλον Μανο Λοιζο. Και αναποφευκτα καποια στιγμη στο μελλον και νοσταλγια, αφου κανενας μας δεν ζει για παντα. Η συγκεκριμενη κυκλοφορια ειναι ιδιαιτερη εκτος απο το γεγονος πως κυκλοφορησε μετα τον θανατο του, λογω του οτι ολοι οι στιχοι ειναι του Ναζιμ Χικμετ, και τα τραγουδια αποτελουν μια συλλογη απο ακυκλοφορητες συνθεσεις κατα την διαρκεια της καριερας του.

Οι στιγμες που ξεχωρισα ειναι το opener “Μονακριβη Μου” , που για μενα ισως αποτελει και το κορυφαιο τραγουδι του δισκου. Ολος ο δισκος χαρακτηριζεται απο μελαγχολια και καταθλιψη, αλλα οχι αυτο που αποκαλω εγω το “καλο ειδος”. Ακουω παρα πολλη μουσικη που βασιζεται σε στεναχωρα θεματα, και στιχουργικα αλλα και μουσικα, ομως συνηθως ερχονται με μια ενταση, μια κρυμμενη οργη, μια ενεργεια πισω απο αυτην την μελαγχολια. Ποτε δεν τα πηγαινα πολυ καλα με μελαγχολικα μελαγχολικους δισκους, που σε στεναχωρουν σε δυο επιπεδα κι οχι απλα σε ενα. Κι αυτος ειναι ενας δισκος που μου φανηκε πολυ δυσκολο να ακουσω, γιατι μετα απο 5-6 τραγουδια καθε φορα επρεπε να κανω παυση και να βαλω Ulver ή Anathema για να ακουσω κατι πιο χαρουμενο.

Αλλες στιγμες που ξεχωρισα ειναι το “Λιγα Γαρουφαλα” με εμφανως χειμωνιατικο υφος, το “Τι Ομορφο Που’ναι Να Σε Συλλογιεμαι” που μου θυμησε την Σιρκασιαν πριγκηπισσα απο την Ιστανμπουλ με τα μακρια ξανθα μαλλια, τα καταπρασινα ματια και το μακρυ μπλε φορεμα που ερωτευτηκα το 2011 (ναι εχω τυπο γαμω τον Αλλαχ της), το “Η Πιο Ομορφη Θαλασσα” που με κανει να νοσταλγω οικογενειακες διακοπες στον Λαγκαδα στην Κω το 1993 το καλοκαιρι πριν ξεκινησω το Γυμνασιο, και το “Ενα Κρεβατι Εκστρατειας” που το αφιερωνω σε καθε δηθεν γκομενα που γνωρισα στο Πολυτεχνειο και θα μπορουσα να ειχα ριξει κι εγω στο κρεβατι αν επαιζα μετρια μια ακουστικη κιθαρα και εγραφα κι εγω τετοιες μαλακιες στιχους για να εντυπωσιασω επαναστατριες αριστεριστριες που 20 χρονια μετα κατεβαινουν στις εκλογες με τη ΝΔ.

Ο δισκος αυτος ειναι οσο χριστουγεννιατικος οσο τα τελευταια μου 12 χρονια μακρια απο την Ελλαδα, δηλαδη καθολου, και ειναι οσο χειμωνιατικος οσο ενας χειμωνας στη Νεα Υορκη δηλαδη fuck my life χειμωνιατικος γαμω το χιονι και τον χριστο του. Ισως το πειραμα να αποτυχει και αντι να μου θυμιζει τον πατερα μου ο Μανος Λοιζος, να καταληξει να μου θυμιζει τα χρονια της ξενιτιας, τον μοναχικο χειμωνα της πανδημιας, και τα αρρωστα ονειρα του Ατλαντα. Εκτος κι αν με αναγκασει κανεις, δε νομιζω να ακουσω ποτε ξανα αυτον τον δισκο.

12 Likes

το V ειναι η συνέχεια της ιστοριας…και ναι ειναι και αυτο πολυ ποιοτικο…

Μπράβο ρε @QuintomScenario , τελικά ήμουν τυχερός που έπεσε σε σένα η επιλογή μου, ήξερα ότι δύσκολα κάποιος θα μπορούσε μέσα σε λίγες μέρες να βυθιστεί στο δίσκο, σε ευχαριστώ για την προσπάθεια… :clap:t2::clap:t2::clap:t2::clap:t2::clap:t2:

Για να είμαστε επιεικείς προς το έργο αυτό αρκεί να σημειώσουμε πως ο Λοιζος ποτέ δεν ολοκλήρωσε την ηχογράφηση σου όπως αυτός θα ήθελε, οι ηχογραφήσεις είναι σκόρπιες και βρέθηκαν μετά τον θάνατο του, ποτέ δεν θα μάθουμε ποια θα ήταν η τελική του μορφή. Τα ποιήματα του Χικμέτ ειναι δύσκολα, η μουσική του Λοϊζου σε πολύ πρώιμο στάδιο αλλά το σύνολο εγώ το έβρισκα πάντα σπαρακτικό. Όπως και το γεγονός ότι τα ποιηματα τα γράφει ένας μελλοθάνατος όπως δυστυχώς και τη μουσική.

2 Likes

@JTN

Μόλις έγραψες για έναν από τους αγαπημένους μου δίσκους των τελευταίων ετών, από μία μπάντα με πολλές δυνατότητες. Καρδούλα, λοιπόν, αν και ομολογώ ότι με θλίβει ελαφρώς το γεγονός ότι δεν σου κάνουν κλικ. Θα πρότεινα να δώσεις ευκαιρίες και στην υπόλοιπη δισκογραφία. Επίσης, πρώτη φορά συναντάω κάποιον που δεν κάνει ιδιαίτερη αναφορά στο “Suffer The Last Bridge” ή/και στο “Sunlight” (κομματάρες ολκής, κατά τη γνώμη μου), μιλώντας για το “Winter”.

Τα παραπάνω, όμως, είναι και το στοιχείο που κάνει εξαιρετικό το θέμα που δημιούργησες. Οι (όχι κατ’ ανάγκη, βεβαίως) εναλλακτικές απόψεις και προσεγγίσεις σε album που αποτελούν, ενδεχομένως, «σταθμούς» στα ακούσματα όσων τα προτείνουν προς ακρόαση. Μακάρι να είχα το χρόνο (πρωτίστως) και τη διάθεση (δευτερευόντως), αυτήν την περίοδο, να συμμετέχω στα όσα ωραιότατα λαμβάνουν χώρα σε τούτο το topic.

Υ.Γ.: Οι εν λόγω έχουν έρθει για συναυλία το 2016, που ήταν ο ορισμός της αμηχανίας, από άποψη προσέλευσης.

3 Likes