Iced Earth

Αν μετράει πάντως, οι Lost δισκογραφικά ΕΙΝΑΙ μεγαλύτερη μπάντα από τους IE από τους οποίους έχουμε να θυμόμαστε μόνο το τρίτο-τεταρτο άλμπουμ τους. Άντε και το Alive.

2 Likes

Οι PL μπορεί να μην έγιναν ποτέ τεράστιοι εμπορικά, αλλά καλλιτεχνικα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ.

Fixxxed.

Συγκρίνουμε πάντως δύο μπάντες τελείως διαφορετικες μουσικά, με τελείως διαφορετικη προσέγγιση στην τέχνη και μόνο κοινό ότι ξεκίνησαν περίπου την ίδια περίοδο

Τίμιο ότι ακολούθησαν τη μούσα τους, απλά τώρα στα γεράματα η μούσα τους κάνει anniversary και αρκετά ανέμπνευστα πισωγυρίσματα. Μου αρέσουν δυο τρία, της ύστερης περιόδου. Και πίστεψέ με, θα ήθελα να μου αρέσανε πιοτέρο. Ημουν στο ΡΟΔΟΝ τότε μπόμπιρας, είναι η 6η συναυλία που πήγα αυτή για το Draconian.

Έχεις σκεφτεί ποτέ να κάνεις μια μεσημεριανή εκπομπή τύπου Χριστίνα Λαμπίρη αλλά για το metal; :thinking:

8 Likes

Εντάξει, μάλλον θυμόμαστε ότι μιλάμε για τους Iced Earth και όχι κάποιο ανθυπομετριο/ημιαγνωστο σχήμα με ιστορία μερικών χρόνων.

Μέχρι και το Horror Show (το οποίο, μάλιστα, ήταν και δίσκος για να ξεφορτωθούν το συμβόλαιο με Century Media) έχουν τρομερό σερί. Το πρόβλημα είναι ότι στα '00ς έπεσαν παρά πολύ (λίγο η αποχώρηση Barlow, λίγο ο Ρίπερ που ποτέ δεν ταίριαξε ακριβώς με τον Jon - ότι κι αν δήλωνε ο τελευταίος την εποχή του Framing Armageddon) και έβγαλαν μέτριους δίσκους, συν ότι ο Jon είναι λίγο… επιλήψιμος στις κατά καιρούς απόψεις που εκφράζει.

Αλλά από αυτό, στο να καταλήγουμε πως οι IE έχουν 1-2 δίσκους που ίσως θυμόμαστε, έχει μια απόσταση. Ακόμη και το Dystopia μπορεί να χαρακτηριστεί επιστροφή στη φόρμα και ωραίο δισκάκι, ασχέτως αν κατ ουσίαν έκαναν ότι και οι…PL στα τελευταία πολλά άλμπουμ τους (δηλαδή “κοπιαραν” επιτυχώς τον εαυτό τους).

Κατά τα άλλα αγαπημένες μπάντες και οι δύο, ίσως και λίγο περισσότερο εκτιμημένες εδώ παρά στον υπόλοιπο κόσμο, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

8 Likes

Ναι σε όλα, με τη σημείωση ότι το ακόλουθο ουδόλως θα έπρεπε να επηρεάζει -κατά την άποψή μου- τον οποιονδήποτε, αναφορικά με την αναγνώριση (ή μη) της καλλιτεχνικής αξίας ενός συγκροτήματος/μουσικού. Τα έχουμε πει και αναλυτικότερα εδώ.

Επίσης, για το ακόλουθο σημείο υφίσταται σχετικό topic όπου μπορεί να συζητηθεί, πολύ πρόσφατο, μάλιστα.

Enter now and violate!

Edit: Οι δίσκοι με τον Block είναι ένας κι ένας (ειδικά οι δύο πρώτοι).

Summary

2?

Summary

Μπρρρρρ

4 Likes

Το ίδιο ισχύει και για τους W.A.S.P. παρεμπιπτόντως.

Όσον αφορά τη σύγκριση Άις Ντερθ με Παράδεισο Χαμένο εννοείται ότι κερδίζουν οι Lost.

Οι Paradise Lost έβγαλαν φέτος το Obsidian και μας έκαναν να παραμιλάμε, οι Iced Earth από πότε έχουν να βγάλουν δίσκο που να μας πάρει τα μυαλά; Μήπως από το Something Wicked (λέω εγώ τώρα).

1 Like

δεν είναι όλων τα γούστα ίδια όμως . Για μένα οι PL έβγαλαν δίσκο που μου πήραν τα μυαλά με το Tragic Idol και οι Ιced Earth με το Dystopia

Προσωπικά επίσης , εξισώνω το obsidian με το incorruptible ως προς το πόσο μου άρεσαν , αλλά και ποιοτικά . Σημειώνω ότι τους θεωρώ καλούς δίσκους με κάποια πάρα πολύ ωραία τραγούδια

Άλλος μπορεί να έχει άλλη γνώμη και καλά κάνει απλά νιώθω στην ατμόσφαιρα να αιωρείται μια βεβαιότητα ότι σε κανέναν δεν λένε ακόμα πράγματα οι Iced Earth και ότι όλος ο κόσμος ξετρελάθηκε με το νέο PL . Δεν ισχύει για όλους

4 Likes

θα συμμετείχα στην παραπάνω συζήτηση , αλλά οι iced δεν με τρέλαναν πότε ιδιαίτερα (εκτός από το Dantes Inferno) οπότε δεν θα ήταν καθόλου fair
To σχόλιο αυτό το κάνω για αντίστοιχες περιπτώσεις ατόμων που μπαίνουν σε νήματα συγκροτημάτων που πραγματικά δεν γουστάρουν ή τα έχουν προπολού εγκαταλήψει και εκφέρουν (συχνά απαξιωτική) άποψη

1 Like

Καλά ναι γούστα είναι αυτά.

Πάντως τη μία και μοναδική φορά που είδα τους Ιced Earth λάιβ ήταν στο 2ήμερο στο Gagarin το 2011 στο Dystopia tour. Eίχα πάει την πρώτη μέρα στις 18 του Νοέμβρη (την επόμενη είχε ντέρμπι ΠΑΟ-ΟΣΦΠ) απ’ ότι θυμάμαι.

Απίθανο live, από τις καλύτερες συναυλίες που έχω δει στη ζωή μου. Αρκετά μπροστά στη σκηνή, jumping up and down, headbanging και πουτ@να όλα! Η μπάντα σε μεγάλα κέφια και τρομερή ενέργεια.

Εκείνος ο μπασίστας που είχαν τότε πόσο πορωτικός, κρίμα που έφυγε.

Πολύ καλό και το support νομίζω White Wizard λέγονταν, κάτι τέτοιο.

1 Like

@plex27 Στέφανος Χίος να χει και χριστοπαναγίες. Που είναι και ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΣ παρουσιαστής του πρωινού καφέ. *(true story)

Iced Earth απο SWTWC και Paradise Lost απο το Draconian αν και 2-3 απο τα μεταγενέστερα δεν ήταν τόσο χάλια. WASP, μ αρέσουν όλα, όσο ξεπεσμένος και να είναι - γράφει καλά και δεν πολυάλαξε. Εκανε τη μ…α το KFD και στάνιαρε μετά.

1 Like

Αυτό είναι που λένε “μήνυμα με πολλαπλούς αποδέκτες”!

Νομίζω πάντως ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση (αφόρητο cliché, το ξέρω!).
Δηλαδή ναι μεν είναι εκνευριστικό όταν βγάζει ένα αγαπημένο συγκρότημα καινούριο δίσκο, έχει δημιουργηθεί ένας ενθουσιασμός, μια προσμονή, να και οι πρώτες ακροάσεις κλπ και έρχεται ο τυχών να εκμυστηρευτεί ότι τους έχει παρατήσει “από το 2000” και “τι να μας πουν τώρα αυτοί”, από την άλλη όμως δεν μπορείς να απαγορεύσεις την αρνητική άποψη, ειδικά όταν προέρχεται από κάποιον που παρακολουθεί το Χ συγκρότημα.
Μετά υπάρχει ο κίνδυνος να κλειστούμε όλοι σε έναν μικρότερο ή μεγαλύτερο κύκλο οπαδών που αποθεώνει τα άπαντα και να ακούμε αυτάρεσκα την “ηχώ μας” στις ζητωκραυγές των υπολοίπων.

Κι εγώ π.χ. θα μπορούσα να σας εξομολογηθώ ότι ενώ ξεκίνησα να ακούω Iced Earth από τον πρώτο κιόλας δίσκο τους, δεν τους αντέχω εδώ και χρόνια πολλά και δεν έχω ακούσει ολοκληρωμένα τίποτε από αυτά που κυκλοφόρησαν αυτό τον… αιώνα, αλλά ποιος ο λόγος να το κάνω; :stuck_out_tongue:

3 Likes

Δεν έχεις άδικο, αλοίμονο. Απλά επειδή ξέρεις υπάρχει ανωνυμία γενικώς στα νετς γενικώς, ε δεν κάνει κόπο νομίζω σε κάποιον πχ να πει παιδιά τους “έχω αφήσει εδώ και χρόνια” πριν πχ για μένα οι iced earth είναι μέχρι το something …πριν “εμφανίσει” μία αποψάρα ως “αντικειμενική” αλήθεια. Απλά θεώρησα ότι το παραπάνω μικρό ντιμπέιτ, ήταν μια καλή ευκαιρία να το επισημάνω

1 Like

Αν το λες για μένα δεν είπα ποτέ ότι οι Iced Earth είναι μέχρι το Something και μετά είναι μάπα. Άλλωστε τους είδα και στο Dystopia Tour το 2011 και ήταν τρομεροί (ξεκίνησε το live με το ομώνυμο τραγούδι του δίσκου). Ωραίες στιγμές σίγουρα βρίσκω στη δεκαετία αυτή. Πχ η εισαγωγή στο Cthulhu είναι έπος (και όλο το τραγούδι είναι συνολικά πολύ καλό). Απλά συνολικά ο δίσκος δεν μου πήρε τα μυαλά, αυτό λέω.

Προφανώς εδώ μιλάμε για τον εαυτό του ο καθένας. Αυτονόητο ότι δεν εκφράζουμε κάποια αντικειμενική αλήθεια. Απλά είναι λίγο δύσκολο να βάζεις κάθε τρεις και λίγο το “για μένα” όταν λες την άποψη σου. Ας πούμε ότι εξυπακούεται.

1 Like

Όχι ρε συ τυχαίο παράδειγμα ήταν …Συμφωνώ και με τα της 2ης παραγράφου που έγραψες. Για εσένα μιλάς προφανώς , δεν χρειάζεται να το εξηγήσεις κιόλας. Η δουλεια χαλάει (οπότε ξυπνανε και τα “οπαδικά”) όταν λές ¨"αντικειμενικά" το ένα είναι , το άλλο δεν είναι. Πάλι γενικά μιλαω

3 Likes

όλοι λίγο πολύ δίκιο έχετε . Εγώ έχω αποδεχτεί το να μπαίνω στο τρυπάκι να γράφω πάντα το " για μένα " γιατί αναγουλιάζω με τις αντικειμενικές αλήθειες και θεωρώ σωστό να το επισημαίνω κι ας κουράζω

Δεν πιστεύω ότι πρέπει να επηρεάζει κανένα η γνώμη του άλλου εφόσον σου αρέσει κάτι και στον άλλο δεν του κάνει κλικ . Νόημα έχει να σε επηρεάσει κάποιος όταν έχει κάτι θετικό να πει . Εννοώ να σε επηρεάσει ως προς το να σε βάλει στο τρυπάκι να ακούσεις κάτι , όχι το αντίθετο

Στην περίπτωση της νέας κυκλοφορίας που ανυπομονεί μια μερίδα κόσμου , εγώ για παράδειγμα θεωρώ εποικοδομητικό να πει ο οποιοσδήποτε ότι δεν του αρέσει για τους ΧΨ λόγους και ας προσθέσει μετά ότι δεν του αρέσει ένα συγκρότημα 10 - 20 χρόνια ή και ποτέ . Σημασία έχει ο τρόπος και αν υπάρχει διάθεση για διάλογος . Ακόμα και το να πει κάποιος ότι δεν γουστάρω γιατί ο Schaffer είναι ψεκασμένος ( μου βγάζει κάτι alt right προς ψεκας πάντως ) έχει κι αυτό το νόημα του . Το ξερό " nerver liked them " μοιραία θα το προσπεράσεις όμως και θα σε οδηγήσει circle jerking , αν σκεφτεί κανείς ότι στο φορουμ μπαίνεις να σχολιάσεις και να συζητήσεις κυρίως για το τι σου αρέσει

Προσωπικά δεν είμαι και άνθρωπος που θα κάτσει πλέον να ασχοληθεί πολύ στο να πείσει αν αξίζει ακρόαση κάτι έναντι άλλου . Θεωρώ αυτονόητο ( κι ας μην είναι πάντα ) ότι πρώτα έχεις έχεις ακούσει και μετά έχεις απορρίψει , γι αυτό και δεν βρίσκω νόημα

Οπότε , ναι ίσως είναι κακό το κλειστό κλαμπ οπαδών που οδηγεί στο να ευλογούμε τα γένια μας αλλά είναι και μοιραίο καμιά φορά . Θες να μπεις να πεις αρχικά τι σου αρέσει , εκεί θα καταναλώσεις λίγη περισσότερη φαιά ουσία , φαντάζομαι

5 Likes

ΚΑΛΑ ΠΗΓΕ ΑΥΤΟ

Α ρε τεραστιε επαναστατη Τζον Σαφφερ, λυπηρο ψεκασμενο γελοιο ανθρωπακι που θα ψοφησεις καποια μερα και δε θα εχεις καταλαβει ουτε στον ταφο σου οτι ησουν θυμα πλυσης εγκεφαλου που σε εκανε υψιστο καραγκιοζη.

Ironically, εχεις να βγαλεις καλη μουσικη απο το 1998.

7 Likes

fixxxed, συγκεκριμενα απο τον Ιουνιο του 2001. Απο την αρχη μεχρι τοτε ηταν σε ψηλα ποιοτικα στανταρ. Απο τους πυργους και μετα γαμηθηκε. Εντωμεταξυ εκτος απο μουσικα νομιζω καπου τοτε δεν ηταν που αρχισε και τα ψεκασμενα και τα πατριωτικα για τον αετο που εκλα(π)σε και ολα αυτα ή τα ελεγε και απο πριν και κατι μου διαφευγει?

Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.

Κάπου πρόσφατα στο παρελθόν, είχε γίνει μια παρόμοια συζήτηση στο φόρουμ περί αυτού σωστά?