Jeff Buckley

Ακουω την δισκαρα του jeff κ λεω ‘κατσε να γραψω τπτ στο θεμα του’

Ματαια , μηδεν θεματα για jeff buckley στο rocking.gr

Εδω λοιπον γραφουμε για εναν τεραστιο και αδικοχαμενο καλλιτεχνη.

(Οσοι δεν εχετε ακουσει το grace…δεν ξερετε τι χανετε)

Προτιμώ τον πατέρα:p:p:p

Είναι (ή καλύτερα ήταν) ο γιος του γνωστού μουσικού Tim Buckley. Απ΄ότι ξέρω δισκογραφικά έχει ένα μόνο στούντιο άλμπουμ το Grace, το οποίο έχει κυκλοφορήσει και σε legacy edition (με extra cd, dvd και ωραίο booklet). Άλλους δίσκους του δεν έχω ακούσει (έχουν κυκλοφορήσει διάφορα live αλμπουμ και compilations). Είχε φάει γενικά αρκετό σπρώξιμο σαν καλλιτέχνης και ο τραγικός θανατός του (έκανε μπάνιο στο Μισσισσιπή και πνίγηκε) τον έκανε θρύλο, αλλά πιστεύω ότι δεν ήταν κακός και είχε να δώσει πράγματα. Από το Grace που έχω ακούσει ξεχωρίζω τα

Grace
Last Goodbye
So Real
Eternal Life
Forget Her

Είχε επίσης διασκευάσει και το Hallelujah του Leonard Cohen.

νταξ , δεν εφαγε κ το σπρωξιμο πχ που πηραν οι μαστοντον με το κρακ δε σκαι , μην τα παραλεμε

[B]το Grace γαμαει.Ολο.[/B]

[I]Αυτή[/I] είναι φωνή. Απίστευτος ο jeff. Θυμάμαι οδήγαγα πριν χρόνια και είχε βάλει στο ράδιο το ομότιτλο απ’ το Grace και είχα πάθει πλάκα. Τραγούδαγα συνέχεια για κανά μισάωρο από μέσα μου το ρεφραιν για να μην ξεχάσω τους στίχους ώστε να τους γκουγκλάρω όταν φτάσω σπίτι να δω τι ήταν.

εχεις pm με σπεσιαλ δωρο :wink:

Ένας Buckley υπήρχε και αυτός ήταν ο Tim8)
Πέθανε όμως 28 χρονών ρε γαμώτο:( Λες και είχαν κατάρα οικογενειακή ένα πράγμα.
Αξιόλογος πάντως και ο υιός.Προτιμώ πατέρα όμως.Είμαι ροκοπαλιούρας πως να το κάνουμε:blues::blues:

Και λίγα για το Crack The Skye ε!

το άκουσα τελικά το grace και με άρεσε πολύ. θα αγοραστεί.
όχι όμως ότι δεν έχει φάει σπρώξιμο, μην τρελαθούμε ω ρε. από την άλλη, καλώς το έφαγε.

το κρακ δε σκυε έχει γίνει φετίχ ε :lol: κολλάει σε όλα τα θρεντς και συμφέρει :!:

θα θυμίσουμε ένα ποτ πουρί:

crack the skye - mastodon

[B]album of the year???[/B]

η φάση είναι ότι πάνε και με χρονολογική σειρά. τι κωλοτούμπα και αηδίες, εδώ μιλάμε για ιωάννη μελισσανίδη και βάλε. αγάπες αιώνιες, μας έχεις πεθάνει :lol:

Ρε 'συ Dude,συγγνώμη κιόλας αλλά που κολλάνε όλα αυτά εδώ πέρα;

Λολ τρελό γέλιο το αποπάνω από το αποπάνω. Πάντως awake αφού ακόμα δεν ανέφερες πόσο επηρέασε τους radiohead o buckley καλά είμαστε :stuck_out_tongue:

Αγαπημένο τραγούδι το Lover, You Should’ve Come Over

ποστ νο.4

dude μουνακι σερλοκ χολμς :blues:

:lol::lol::lol:

(πλεον εχω κατασταλαξει με το κρακ,ενα τιμιο 8αρακι ειναι) 8)

Δεν μου άρεσε πολύ το Grace…Aλλά είναι και από τους δίσκους που πρέπει να τους ακούς όταν βρίσκεσαι σε κάποια συγκεκριμένη συναισθηματική κατάσταση και ίσως δεν ήμουν.Αυτό όμως το λατρέυω…

[SPOILER]http://www.youtube.com/watch?v=y8AWFf7EAc4&ob=av2e
Ναι,ξέρω καλύτερο του Cohen![/SPOILER]
Δεν το ακούω επίτηδες,το αποφεύγω,για να καταλάβετε όσοι με νιώθετε…

[SPOILER]Ο Tim πολύ καλύτερος!!!8)[/SPOILER]

ενταξει τι θα πει “ο tim καλυτερος”, “μ’αρεσει πιο πολυ”. ε λογικο, προλαβε και εκανε “καριερα”. duh ξερω γω. υπεροχοι και οι 2 οπως και να χει. και γενικα τι να πεις οταν διασκευαζε piaf και van morrison. κριμα.

Βασικά,καλύτερος τώρα…Δεν παίζουν και ίδια μουσική για να συγκρίνεις…Ας πούμε πως το στυλ του πατέρα μου πάει πιο πολύ!

Eίναι πολυδιασκευασμένο πλέον. Που να το ακούσεις και από τον Warren με τη βραχνάδα του!

On topic, το Grace ήταν δισκάρα και ναι τότε στα μέσα της δεκαετίας του '90 σπρώχτηκε και πολύ! Κρίμα που χάθηκε έτσι το παληκάρι και δεν μπορέσαμε να ακούσουμε τη συνέχεια!

το Grace μου το έκανε δώρο ένας φίλος πριν καμια δεκαετία, σε ένα “έθιμο” που είχαμε να δίνουμε μουσικές που θεωρούμε σημαντικές ο ένας στον άλλο ως δώρα σε γιορτές και γενέθλια (συνεχίζουμε να το τηρούμε όποτε βρισκόμαστε πλέον).

πάντα μου άρεσε, αλλά ποτέ δεν τρελάθηκα να είμαι ειλικρινής, αλλά μου κάνει φοβερή εντύπωση πως τραγουδιστές που έχω πολύ ψηλά προσκυνάνε (και διασκευάζουν) τραγούδια από αυτό το δίσκο. Και πρόκειται για μουσικούς από τελείως διαφορετικό μουσικό backround όπως ο Myles Kennedy, ο Daniel Gildenlow και ο Devon Graves.

Σκέψου όμως ότι και ο Tim πέθανε μόλις 28 χρονών.
Σίγουρα είχε βγάλει δίσκο ήδη από το 1966 ο άνθρωπος αλλά πέθανε και πολύ πολύ μικρός και αυτός.

ε γι αυτο εγραψα “καριερα”. απλα προλαβε να βγαλει παραπανω απο 1 αλμπουμ.

[B]o jimmy page εχει πει οτι ειναι το αγαπημενο του αλμπουμ απο τα 90s…[/B] :roll:

επισης να πω κατι στα περι σπρωξιματος

[B]οταν ενας δισκος ειναι 10/10 κ βγαινεις κ λες εινςι δισκος 10/10 δεν ειναι σπρωξιμο.Ειναι απλα η αληθεια.

Οταν ενας δισκος ειναι 7-8/10 κ βγαινεις κ λες ‘ειναι ο δισκος της 10ετιας/ειναι 10αρι μπλα μπλα μπλα’ αυτο ναι ΕΙΝΑΙ ΣΠΡΩΞΙΜΟ.[/B]

τα παραδειγματα γυρω μας πολλα κ διαφορα μην λεμε τωρα ονοματα…

επισης το 1995 που επαιξε στο glastonbury , τον βαλαν μεσημερι στη μικρη σκηνη

κ ολοι παθαν σοκ ακουγοντας κατι που δεν ειχαν ακουσει ως τοτε(εννοω τον τζεφ)

αν ειχε σπρωχθει ε οσο ναναι κ θαχε πουλησει λιγο παραπανω (κ οχι μηδενικα πραγματα) κ θα επαιζε σε κανα main stage

μην συγχεετε το οτι με το περασμα των χρονων ο δισκος πηρε την αξια που δικαιως του αντιστοιχει…

εκει 94-95 ολοι λεγαν πχ για το bends(πουναι 5 επιπεδα κατω) ή το mellon collie κ ελαχιστοι για το grace ασχετα εαν μπηκε σε καποιες λιστες για τα καλυτερα της χρονιας (αλλα κ παλι πολυ λιγες αναλογικα με την αξια του)

αυτα περι σπρωξιματος γιατι διαπιστωνω οτι υπαρχει ελλιπης πληροφορηση/παραπληροφορηση στο συγκεκριμενο θεμα

Επισης οσοι γουσταρετε τον δισκο να το δηλωνετε εδω , παιζει δωρακι :wink: