Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

1991

  1. Metallica - Metallica
    Και καπως ετσι μπαινουμε στις πραγματικα δυσκολες χρονιες, με μια απο τις πιο ευκολες επιλογες στην κορυφη. Μια ντουζινα απο τραγουδια - δυναμιτες που αλλαξαν ολοκληρωτικα και για παντα την ιστορια του μεταλ, ριχνοντας οριστικη ταφοπλακα στο φλωρικο, παρωχημενο, στεγνο, βαρετο, ανεμπνευστο χεβι μετσαλ των 80ς που ειχε φτασει στο τελμα του. Οι Metallica εξελιξαν το genre που οι ιδιοι δημιουργησαν, και το εφτασαν στα ακρα του μετα απο το Master Of Puppets και το …And Justice For All στο δευτερο μισο της προηγουμενης δεκαετιας, οποτε η καλυτερη επιλογη που ειχαν ηταν και αυτη που πηραν. Δηλαδη ενας πληρης επαναπροσδιορισμος του ηχου τους, της νοοτροπιας τους, και των στοιχειων στα οποια εδωσαν εμφαση στην συνθεση, χωρις να αλλαξουν καθολου την ταυτοτητα τους και το DNA τους. Το αποτελεσμα ηταν ο δισκος με την καλυτερη παραγωγη ολων των εποχων στο μεταλ (και στις τοπ θεσεις των παραγωγων γενικοτερα), με μιση ντουζινα τραγουδιων που εχουν πλεον μεινει κλασικα. Αυτος ο δισκος θα εμπαινε διχως καμια αμφιβολια στην πρωτη θεση του 1991 ακομα κι αν ειχε μονο τα Enter Sandman, Sad But True, The Unforgiven, Nothing Else Matters και Wherever I May Roam, αλλα ευτυχως εχει 7 ακομα αριστουργηματικες συνθεσεις. Παντοτε μερικες δεκαετιες μπροστα απο την εποχη τους οι Metallica, εδω παρεδωσαν σεμιναριο με την κυκλοφορια τους.

  1. Queen - Innuendo
    Δεν θυμαμαι αν ειχα γραψει για το A Kind Of Magic πως ειναι ο αγαπημενος μου δισκος απο Queen, αλλα αυτη η δηλωση ειναι παντα αληθης (και ταυτοχρονα παντα ψευδης) οταν γινεται για εναν απο αυτους τους δυο δισκους. Εχει να κανει παντοτε με το ποιον απο τους δυο δισκους ακουω αυτην την στιγμη και σε τι διαθεση ειμαι. Οπως και να χει, το Innuendo σημερα αποτελει τον αγαπημενο μου δισκο απο Queen, και τον τελευταιο τους πριν πεθανει ο καλυτερος ροκ τραγουδιστης ολων των εποχων. Δεν υπαρχουν πολλες τεραστιες μπαντες των οποιων ο 14ος δισκος να θετει σοβαρη υποψηφιοτητα ως ο καλυτερος τους, αλλα οι Queen ειναι σιγουρα μια απο αυτες. Το ομωνυμο ειναι ενα απο τα πιο χεβι τραγουδια που εχουν γραψει ποτε και η ισπανικη κιθαρα στη μεση αποτελει ιδιοφυη εμπνευση, το I’m Going Slighly Mad μπορω να το τραγουδησω οποιαδηποτε στιγμη απ’εξω και ανακατωτα (και ειναι και αληθεια αρκετα συχνα), το Headlong αποτελει φοβερη αδυναμια, ενω τα These Are The Days Of Our Lives, Ride The Wild Wind, Bijou και I Can’t Live With You ειναι πολυ υποτιμημενα τραγουδια που θα μπορουσαν να μπουν σε οποιοδηποτε best of τους. Δε θα πω τιποτα για το The Show Must Go On, ειναι το καλυτερο τραγουδι στην ιστορια της ροκ αρα τα λογια ειναι περιττα.

  1. Michael Jackson - Dangerous
    Για μενα σιγουρα το καλυτερο του. Μια συλλογη απο 14 αρκετα διαφορετικα μεταξυ τους τραγουδια, ταα οποια προσθετουν ολα στον δισκο, και δεν ειναι κανενα περιττο. Μαλιστα 9 απο τα 14 εγιναν και singles, πραγμα που δειχνει τι μεγεθος ειχε ο Michael Jackson παγκοσμιως σε εκεινη την φαση. Θυμαμαι μεχρι και σημερα πως η περιοδεια για το Dangerous θα περνουσε και απο την Ελλαδα και το Ολυμπιακο Σταδιο, αλλα τελικα ακυρωθηκε τελευταια στιγμη και ολες μου οι συμμαθητριες στο φροντιστηριο αγγλικων, στα γερμανικα, στο σχολειο και η γειτονισσα μου η Αναστασια ειχαν βαλει τα κλαματα λογω της ακυρωσης. Ολοι ξερουν τα Black Or White, In The Closet, Remember The Time και Who Is It, αλλα αυτος ο δισκος εχει επισης αριστουργηματα οπως τα Keep The Faith, Dangerous και Give In To Me.

  1. Nirvana - Nevermind
    Για τι χρονια μιλαμε οταν πρεπει να ριξω το Nevermind στην 4η θεση. Αγαπημενος δισκος απο Nirvana (και μοναδικος που μπορω να ακουσω ολοκληρο δηλαδη), για μενα μακραν ο καλυτερος τους απο τον δευτερο, μια ακομα περιπτωση δισκου στο 1991 που εχει μεσα all bangers, no fillers. Ακομα μια ντουζινα απο συνθεσεις μετα απο αυτην των Metallica, η οποια εριξε κι αυτη ταφοπλακα στο βαρετο χεβι μετσαλ και διαμορφωσε ως βασικη επιρροη ολοκληρη την δεκαετια των 90ς μαζι με τους GNR και λιγους ακομα. Μεγαλωνοντας στα 90ς, νομιζω δεν γνωριζα ουτε εναν ανθρωπο που να μην ακουγε εστω και επιφανειακα Metallica, Nirvana και GNR, και ο λογος ειναι ξεκαθαρα οι δισκοι που εβγαλαν αυτες οι μπαντες το 1991. Ενα tracklist που εχει μεσα τα SLTS, CAYA, Lithium, Polly, On A Plain και SITW (περα απο τα υπολοιπα δηλαδη) ειναι προφανως ενας απο τους καλυτερους δισκους ολων των εποχων, και ο μονος λογος που δεν τον εβαλα ψηλοτερα ειναι γιατι παντοτε ψηφιζω με βαση προσωπικο γουστο και αδυναμιες, οι οποιες ταιριαζουν καλυτερα σε αυτα που ανεφερα ηδη πιο πανω.

savatagestreetsreissue_420x237

  1. Savatage - Streets
    Οι παλιες αγαπες ειναι παντοτε αδυναμιες, κι ετσι αναγκαστηκα να φτυσω μερικες αγαπημενες κυκλοφοριες για να συμπεριλαβω το Streets απο τους Savatage, οι οποιοι συνεχισαν επαξια το εργο που ξεκινησαν με Hall Of The Mountain King και Gutter Ballet, και εβγαλαν μια ακομα δισκαρα γεματη μελωδιαρες, λυρισμο, αψογες κιθαρες και μνημειωδη τραγουδια. Το Tonight He Grins Again ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου Savatage τραγουδια, το Streets το ομωνυμο τα σπαει και δεν λαμβανει την αναγνωριση που του αξιζει, το Strange Reality ειναι επισης φοβερο, και το καλυτερο ειναι πως ενας δισκος με 16 τραγουδια ακουγεται ολοκληρο χωρις καμια κοιλια. Καπου εδω να πω οτι μου τη σπανε δυο πραγματα στον δισκο. Πρωτον, δεν χρειαζοταν ποτε τον υποτιτλο “A Rock Opera”, ο οποιος το πλασαρει λες και ειναι παρασταση στο Broadway, που δεν ειναι, και δε θα μπορουσε να ειναι. Δευτερον, οι περισσοτερες εκδοσεις σε CD εχουν μερικα απο τα τραγουδια σε δυαδες στο ιδιο tracks, και αυτο δεν μπορω καν να περιγραψω με λογια ποσο πανηλιθιο ειναι. Κατα τα αλλα το λατρευω.

Μια συγγνωμη στους Roxette και το Joyride που αναγκαστηκα να τους αφησω απεξω, στα δυο Use Your Illusion των GNR που μου αρεσουν και τα δυο περισσοτερο απο το Appetite (sorry not sorry), και στους Pearl Jam που δεν χωρεσαν στις επιλογες μου την μοναδικη χρονια που εβγαλαν δισκο ο οποιος να μου αρεσει ολοκληρος και να μην με κοιμιζει απο το 4ο τραγουδι.

25 Likes

1991 Ένας οργασμός από δημιουργικότητα, νέα ρεύματα και μουσικές

1)Pearl Jam - Ten

32 χρόνια πριν.
Περίπου εκείνην την εποχή άρχιζα να ακούω πιο συνειδητοποιημένα μουσική. Οι νεότεροι που δεν έχουν ζήσει χωρίς internet και youtube δεν μπορούν ίσως να αντιληφθούν την δύναμη και την επίδραση που είχε το ΜTV πάνω μας. Πήγαινα πρωί σχολείο και με τους φίλους μου συζητούσαμε τι videoclips είδαμε το προηγούμενο βράδυ. Και σκάει αυτός ο δίσκαρος, ή μάλλον συγνώμη πρώτα σκάει το video του Alive - ή μήπως ήταν το Jeremy; Ποιοι είναι αυτοί οι ντυμένοι γαμάτα τύποι, ποιος είναι αυτός που τραγουδά με τόσο χαρακτηριστικό τρόπο. Σύντομα τους μάθαμε για τα καλά. Το Τen από τότε είναι το αγαπημένο μου PJ album. Ξεκινά με τον δυναμίτη που λέγεται Once, συνεχίζει με τα συναυλιακά χαρντ-ροκιν πιουρ-φαν και με τεράστια ρεφρένς Even Flow και Alive, παίζει με τον ρυθμό στο Why Go και συγκινεί με το απίστευτο Black. Το Jeremy οδηγεί τον δίσκο και τις αισθήσεις μας σε μια κορύφωση οπότε το υπόλοιπο άλμπουμ προσφέρει περισσότερες ακουστικές και μελαγχολικές μουσικές. Η αρχή γίνεται με το πανέμορφο και ονειρικό Oceans,ενώ το δυναμικό Porch με τους 2 κιθαρίστες να τα σπάνε ανεβάζει τις ταχύτητες για λίγο. Το στοιχειωμένο Garden πάντα καθάριζε την σκέψη μου. I don’t question our existence; I just question our modern needs. Ίσως το καλύτερο κομμάτι εδώ μέσα, ίσως…Τέλος το Deep είναι ασκήσεις στην παραμόρφωση, δεν το λες κακό απλά δεν με τρελαίνει, αλλά ιδανικά θα έλεγα, το άλμπουμ κλείνει με το επικό μελωδικό Release me.
32 χρόνια πριν. Απίστευτο!

2)U2 - Achtung Baby

Τα 90ς έχουν μπει για τα καλά. Ο άνεμος της αλλαγής που φύσηξε έφερε μια αισιοδοξία στην ατμόσφαιρα. I’m ready…It’s allright… δηλώνει ο Bono στο εναρκτήριο Zoo Station. Οι U2 ταξιδεύουν στο Βερολίνο για να αντλήσουν έμπνευση, όπως πολλοί πριν -και μετά- από αυτούς. Κάνουν παρέα με τύπους όπως ο Wim Wenders που δανείζεται το Until the End of the World για μια ταινία του με τον ίδιο ακριβώς τίτλο! (Το soundtrack είναι καταπληκτικό παρεπιπτώντως με συμμετοχές από Τalking Heads, Julee Cruise, Lou Reed, Can, Depeche Mode, REM, Nick Cave κ.α.) Παντού στο άλμπουμ υπάρχει μια τάση και επιθυμία για πειραματισμό. Η κιθάρα του Edge έχει παντού τον πρώτο ρόλο, άλλοτε μελωδική και άλλοτε παραμορφωμένη. Εκτός απ’ τον κλασσικό U2 ήχο με τον οποίο διανύσαν όλα τα 80ς, για πρώτη φορά υπάρχουν επιρροές από alternative rock και industrial, 2 ρεύματα που ήταν τότε στα πάνω τους. Όλες οι συνθέσεις έχουν κάτι το διαφορετικό να δώσουν, ακόμη και τα deep cuts είναι πανέμορφα: το πικρό So Cruel, το τρικυμιώδες Acrobat, το καταθλιπτικό Love is Blindness πάνω απ’ όλα το συγκλονιστικό Ultraviolet (top5 U2). Αν από τα δύο τεράστια άλμπουμ των U2 το Joshua Tree είναι το άλμπουμ της ερήμου και των ατελείωτων λεωφόρων των ΗΠΑ , τότε το Achtung Baby είναι το άλμπουμ των συνόρων και των λαών της Γιραιάς Ηπείρου. H αγάπη που υμνείται στο One είναι περισσότερο κάτι πανανθρώπινο και λιγότερο κάτι ερωτικό.
One love, one blood/One life, you got to do what you should/One life with each other/Sisters, brothers/One life, but we’re not the same/We get to carry each other, carry each other

3)Fates Warning - Parallels

Kάπου εδώ ξεκινάει η εποχή των Fates που την έχω βαθιά μέσα στην καρδιά μου. Ναι είμαι από αυτούς που τους προτιμάνε όταν γράφουν τραγούδια και όχι μακροσκελείς συνθέσεις. Το Parallels είναι γεμάτο από τέτοια και μάλιστα πολύ υψηλού τεχνικού αλλά και συναισθηματικού επιπέδου. Από το πρώτο κιόλας κομμάτι (Leave the Past Behind) το βλέπουμε ή μάλλον το ακούμε ξεκάθαρα, πανέμορφες μελωδίες, παικτούρα στα ντραμς, φοβερό μπάσο, υπέροχο σόλο. Ο Ray Alder είναι έρωτας κεραυνοβόλος, δίνει την ψυχάρα του σε αυτά τα 8 κομμάτια. Ανάμεσα τους θα ξεχώριζα με δυσκολία το καθαρτήριο του Eleventh Hour και την κυνική διαπίστωση του We Only Say Goodbye. Οι στίχοι λένε αλήθειες που πονάνε. H αποξένωση, η απόγνωση, η απώλεια, η μοναξιά, η απογοήτευση, η έλλειψη νοήματος είναι σίγουρα δύσκολα και βαριά θέματα, ωστόσο με το τέλος της ακρόασης του δίσκου αισθάνεται κανείς πιο ελαφρύς, ανακουφισμένος και εξαγνισμένος. Το Parallels είναι ένα από εκείνα τα λίγα άλμπουμς που το πετυχαίνουν αυτό.

4)Simply Red - Stars

Καλά διαβάσατε Simply Red - Stars. Ένας κύκλος δέκα υπέροχων τραγουδιών που άνετα μπορώ να τα απαγγείλω απέξω, όπως ο Όμηρος την Ιλιάδα. Το υλικό αυτού του άλμπουμ έχει αποτυπωθεί στον πυρήνα του εγκεφάλου μου από μικρό παιδί, που πρώτα θα ξεχάσω το όνομα μου παρά πχ τους στίχους του For your Babies, του Hοw could I Fall ή της ομώνυμης τραγουδάρας. Ναι, ομολογουμένως το Stars είναι ποπ με σούπερ ντούπερ καλογιαλυσμένη παραγωγή, παιγμένη όμως από μια ομάδα αξιόλογων μουσικών που υπό τις οδηγίες του mastermind Mick Hucknall κάνουν θαύματα. Ο ίδιος ο Mick αποδεικνύει ότι βρίσκεται στην καλύτερη φάση της καριέρας του, δείτε απλά κάποιο live αυτής της περιόδου. Πείτε ότι θέλετε για τον τύπο, αντιπαθής, πομπώδης, και καλά δον Ζουάν, μπορεί και μαλάκας στην τελική, αλλά ότι ξέρει να τραγουδά δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς. O μόνος λόγος που το Stars δεν είναι πιο ψηλά είναι γιατί δεν το επισκέπτομαι πια τόσο συχνά. Guilty pleasure ή ο τέλειος pop/blue-eyed soul/ funk δίσκος της δεκαετίας; Έχει θέση σε ροκ λίστες όπου κυριαρχούν τα χέβι ακούσματα; Ούτε που με νοιάζει, όταν πρόκειται για την πρώτη αγαπημένη δεν κολλάμε σε ανούσιες λεπτομέρειες.

5)Nirvana – Nevermind

O πιο σημαντικός δίσκος της χρονιάς δεν θα μπορούσε να λείπει από την πεντάδα, έστω και λίγο τιμής ένεκεν. Έχουν χυθεί τόνοι μελάνια για την αξία του και την κληρονομιά που άφησε. Άλλαξε τελείως την εικόνα της μουσικής βιομηχανίας από την μία μέρα στην άλλη. Όλα αυτά οι Νirvana τα κατάφεραν περνώντας από το προσωπικό τους φίλτρο την παλιά και δοκιμασμένη συνταγή των quiet-loud-quiet dynamics. Επίσης βοήθησε ότι ο Κurt Cobain ήξερε να γράφει ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ με απλά υλικά. Το συμπέρασμα της όλης φάσης είναι ότι μπορεί το Smells Like Teen Spirit να έκανε το Μπαμ στην αρχή αλλά εάν δεν ήταν και οι υπόλοιπες “διαστημικές” τραγουδάρες τώρα δεν θα μιλούσαμε για Nevermind = μνημειώδης κυκλοφορία.
also best album cover

honorable mentions

Pixies - Trompe le Monde Την χρονιά που οι “μαθητές” τους (Nirvana) τους ξεπέρασαν, εκείνοι παρόλα αυτά κυκλοφόρησαν τέταρτο σερί δυναμίτη. Λίγο πολύ όμως φέρνει για σόλο άλμπουμ του Black Francis. check: Α Letter to Memphis, Motorway to Roswell, Head On

Coroner - Mental Vortex Πιο groovy, λιγότερο thrashy, το ίδιο τεχνικό, το ίδιο επιθετικό, το ίδιο δισκάρα με τα προηγούμενα. Εξώφυλλο Ψυχώ. Διασκευάρα Μπιτλς. check: Sirens, Metamorphosis, I Want You (She’s So Heavy)

Red Hot Chili Peppers - Blood Sugar Sex Magik ΑΔΥΝΑΤΟ να μείνει κανείς ακίνητος μόλις σκάσει κομμάτι από αυτήν την δισκάρα. Θες να χάσεις κιλά, εύκολο , βάλτο να παίζει 24/7( και κόψε πιτόγυρα ). Ρε τι κάνετε;! check The Power of Equality, Give it Away, Blood Sugar Sex Magik

A Tribe Called Quest – Low End Theory Kαι ενώ οι άλλοι ράπερς έψαχναν στα soul,funk και blues δισκάκια των γονιών τους για samples, o QTip χτύπησε φλέβα χρυσού με την jazz συλλογή του πατέρα του. To album είναι ένα αριστούργημα που ενώνει αρμονικά Hip Hop και Jazz. check: Excursions, Verses from the Abstract, Jazz (We’ve Got)

Soundgarden - Badmotorfinger Whaaaaaaaaaaaaaat! To ΜπαντΜοτοΡφινγκεΡ δεν μπήκε στην πεντάδα σου; Είμαι τελείως άχρηστος το παραδέχομαι, ήδη το μετάνιωσα! Θα επανορθώσω αγοράζοντας το για 5η φορά! Που θα πάει, θα βγει καμιά συλλεκτική έκδοση στα 50α του γενέθλια;! check: Rusty Cage, Slaves and Bulldozers και το archidato bside Birth Ritual

Sepultura - Arise Η κορυφαία στιγμή των Seps. Ριφς που ξυρίζουν σαν να μην υπάρχει αύριο, ντραμς που κοπανιούνται αλύπητα και μια αγριοφωνάρα που γκαρίζει για όλα τα κακά και στραβά του ανθρώπινου είδους. check: την Αγία Τριάδα των Arise, Dead Embryonic Cells, Desperate Cry

Skyclad - The Wayward Sons of Mother Earth Όπου ο Μάρτιν της καρδιάς μας ξεκινά ένα νέο μουσικό ταξίδι με συνοδοιπόρους δυο τυπάδες απ’ τους Satan και εγένετο folk metal. Aν γινόταν θα ψήφιζα για Νο1 κάθε κυκλοφορία τους στα 90ς. Τι είπατε; Ότι γίνεται; Χμμ… check: The Sky Beneath My Feet,The Widdershins Jig, Moongleam and Meadowsweet

Primal Scream - Screamadelica To τέλειο party album. Ψυχεδέλεια the 90s era. Εnter Bobby Gillespie, people hide your drugs! check: Moving On Up, Loaded, Higher Than the Sun

Massive Attack - Blue Lines Αγγλία. Μπρίστολ. Κωλόκαιρος. Αλλά η μισή μουσική των 90ς απ’ το νησί ξεκινά κάπου εδώ. Οι Del Naja, Tricky και η παρέα τους αναμειγνύουν electronica, hip hop, reggae, soul και το μείγμα που προκύπτει έχει πλέον όνομα : Trip Hop! check: Unfinished Sympathy, Safe from Harm, Daydreaming

Paradise Lost - Gothic

Tι παίζουν οι Lost στο Gothic;
Gothic Metal.
Tι είν’ τούτο;
Μα, αυτό που παίζουν στο Gothic!

check: Gothic…the album

29 Likes

Eνδεχομένως από του χρόνου για σχόλια, εκτός από το “η χρονιά του Death Metal”:

  1. Death - Human
  2. Pestilence - Testimony of the Ancients
  3. Queen - Innuendo
  4. Metallica - Black Album
  5. Morgoth - Cursed

Honorable:

Rush - Roll The Bones
Sepultura - Arise
Pearl Jam - Ten
Massive Attack - Blue Lines
Carcass - Necrotism: Descanting the Insalubrious
Coroner - Mental Vortex
Malevolent Creation - The Ten Commandments
Nirvana - Nevermind

Kαι μια καρδούλα στον @hopeto για το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ Matthew Sweet - Girlfriend, love at first sight :heart:

18 Likes
  1. Nirvana - Nevermind. His aim for Nevermind 's material was to sound like “the Knack and the Bay City Rollers getting molested by Black Flag and Black Sabbath”. Άλλαξε τα πάντα. Δίσκος της δεκαετίας. Πρώτο σιντι που αγόρασα στη ζωή μου, γύρω στο 95, το καλύτερο unplugged της ιστορίας και το μόνο live που θα μπει σε πεντάδα (γιατί δεν είναι σαν κανένα άλλο λαιβ του κόσμου). Ύστερα άκουσα και ένιωσα και όλα τα υπόλοιπα.
  2. Pearl Jam - Ten. Β’ Λυκείου και ένα κορίτσι στην τάξη με μάλλον ιδιαίτερη ψυχοσύνθεση και ίσως εναλλακτική προς την “κανονικότητα” σεξουαλικότητα που κυκλοφορούσε με ακουστικά και καθόταν πάντα μόνη της, χωρίς να μιλάει σε κανέναν, μου έγραψε αυτή την κασέτα. Σε μια από τις σπάνιες κουβέντες μας, μου είπε, οκ άσε τα μεταλ, άκου εδώ. Της το χρωστάω, όπου κι αν βρίσκεται.
  3. Soundgarden - Badmotorfinger. Κάθε τι σε αυτό τον δίσκο είναι με έναν περίεργο και μοναδικό τρόπο, ακραίο. Όλα στα κόκκινα. Και αυτή η φωνή.
  4. Sepultura - Arise. Σπούδασα Ζωγράφου, καμιά φορά επιστρέφαμε μαζί από τη σχολή με ένα συμφοιτητή που είχε αμάξι. Κάποια χρόνια μεγαλύτερος αυτός, δεν αποτελεί έκπληξη πως οι εικοσάχρονοι της ευρύτερης παρέας τον αποκαλούσαμε βετεράνο. Κολλημένοι στην Κατεχάκη, μου λέει πιάσε ένα σιντι να ακούσουμε. Βρίσκω το chaos ad μέσα στην κλασσική θήκη/βιβλίο με τα σελοφάν. Ο βετεράνος αντιλέγει, γαμώ τους δίσκους, αλλά αν είναι να ακούσουμε αυτό, γιατί να μην προτιμήσουμε το arise που είναι το πιο γαμάτο; Ακόμα και σήμερα, δεν έχω απάντηση στο ερώτημα αυτό.
  5. Queen - Innuendo. Κάπου μέσα 00s, δουλειά στο βιβλιοπωλείο. Κάθε μέρα σταθερό πρόγραμμα στο ράδιο, 10-12 εν λευκώ εκπομπή Τζούμα με Κάφκα στις μουσικές επιλογές. Ατελείωτη η λίστα των μουσικών που μου έμαθε εκείνη, κάνει ακόμα εκπομπές στον Νοστος, σταμάτησε από διευθύντρια προγράμματος του εν λευκώ όταν αυτός εξαγοράστηκε και άρχισε να παίζει playlist. Απο queen είχα ακούσει έως τότε μόνο τα χιτάκια και τους δίσκους των 70s που εκθείαζε το μεταλχαμερ. Ξαφνικά, από το τρανζιστοράκι ξεκινούν να βγαίνουν ηχητικά κύματα που γεμίζουν τον χώρο, σαν να αιωρούνται και να μεταβάλλουν την όλη ατμόσφαιρα. Έμεινα κολλημένος, ένιωθα να μη χορταίνω αυτό που πρώτη φορά άκουγα. Ήταν το ομώνυμο τραγούδι. Κορυφή, για τότε, για πάντα. Freddie ήσουν τεράστιος ρε συ

Εξώφυλλο της χρονιάς:

30 Likes

@SvenN στείλε το κινητό σου, άνοιξε μια θέση στο τσατ

6 Likes

γιατί ρε, αφού και στις πέντε θέσεις της φόρμας έβαλα το μπλακαλμπουμ

4 Likes

Άντε, επιτέλους!!

Σημείωσε: 690 627 7390

4 Likes

Κι εγώ μάλλον αυτό θα (πρέπει να) ψηφίσω. I don’t want to be left out of the party - έστω και διά της πλαγίας.

1 Like

Δεν ξέρω τι εννοείς “πρέπει” να ψηφίσεις κάτι και όχι αυτό που γουστάρεις (ριξτο και Sadistik Exekution), αλλά εσύ ξέρεις

“Πρέπει” (ορθά τα εισαγωγικά, προφανώς και δεν είναι ότι πρέπει) γιατί είναι ο ορισμός του iconic και αυτό έχει σημασία για μένα. Και το αναγνωρίζω, παρότι δεν ακούω Nirvana.

2 Likes

Μόλις το είδα

Και εννοείται ότι άλλαξα γνώμη :upside_down_face:

2 Likes

Τώρα μιλάτε σωστά.

2 Likes

Πες μας πόσο πονάς χωρίς να μας πεις πόσο πονάς.
:kissing_heart:

1 Like

:point_up_2:

ή μήπως χρησιμοποίησα το λάθος δάχτυλο; :fu:

2 Likes

το σήκωσαν αυτό το δάχτυλο άλλοι για εσένα (προς εσένα).

μην ανησυχείς . θα βρεις παρέα .
είναι και ο @jonkyr που πονάει και δεν το έχει ξεπεράσει.

#monoponos
#agapimono

3 Likes

με τον τζονκυρ έχουμε κι άλλα κοινά #φοινικέλαιο

1 Like

5αδα στα γρηγορα

1 Fates Warning Parallels
2 Bathory Twillight Of The Gods
3 Sepultura Arise
4 Bolt Thrower Warmaster
5 Crows The Dying Race

εξωφυλλο
Morbid Angel - Blessed Are The Sick

18 Likes

Άντε γμσου '91 είπαμε;
Nα πούμε.
Αγάπη για Sepultura, Atheist, Carcass, Bathory, Mr. Bungle, Primus.

5 ψήφοι.

Nirvana – Nevermind: Πιο εύκολο #1, πεθαίνεις. Ο δίσκος που όρισε το τι σημαίνει rock για μία τουλάχιστον γενιά. Μπορεί και παραπάνω αλλά δεν θέλω να είμαι αυτός ο τύπος. Όπως και να έχει, είναι εντυπωσιακό πως το “Nevermind” συνεχίζει να είναι σήμερα εξαιρετικό entry point για μουσικόφιλους προς το ευρύτερο ροκ και, συγχρόνως, να παραμένει ένας δίσκος με πολλαπλά layers. Σήμερα, συνεχίζω να πιστεύω πως δεν υπήρξε άλλο τόσο μεγάλο μπαμ στη μουσική βιομηχανία που να σχετίζεται με τον κιθαριστικό ήχο. Ειδικά με δεδομένο πως (almost) no one saw it coming. Ασύγκριτο με οτιδήποτε.
A Tribe Called Quest – Low End Theory: Είναι ο καλύτερος hip-hop δίσκος των 90s; Λάθος ερώτηση. Είναι ο καλύτερος hip hop δίσκος ever; Τώρα μιλάς σωστά. Πολύ πιθανό. Τρομαχτικός ήχος για την εποχή του. Τρομαχτικός ήχος και για σήμερα.
Metallica - Metallica: Πριν φτάσουμε στο '91 έλεγα πως δεν θα το βάλω καν 15αδα. Σιγα! Μιλάμε για μοναδικό άλμπουμ από κάθε άποψη. Το γεγονός πως μετά από 3.698 ακροάσεις κάπου κάνεις skip κάποια κομμάτια, δεν λέει και πολλά. Μιλάμε για άλμπουμ- game changer. Oι Metallica ποτέ ξανά δεν θα ήταν οι ίδιοι. Το γεγονός πως παρέσυραν μαζί τους σχεδόν όλο το metal και το rock, λέει πολλά για αυτούς.
Massive Attack – Blue Lines: Ο καλύτερος τους δίσκος και σίγουρα στην τριάδα των καλύτερων trip hop άλμπουμ γενικώς. Το ότι παραμένει αγέραστο μετά από τόσες δεκαετίες λέει πολλά για αυτό και για τους δημιουργούς του.
Red Hot Chili Peppers – Blood Sugar Sex Magik: Πέμπτο και καλό. Αφιερωμένο στον γίγαντα Mike Watt. Ίσως το καλύτερο άλμπουμ της καριέρας τους. Σίγουρα αυτό που συνοψίζει καλύτερα όλη τους την πορεία.

Κι άλλα 10!

U2 – Achtung Baby: Koίτα τώρα δίσκοι που μένουν έξω.
Primal Scream – Screamadelica: Koίτα τώρα δίσκοι που μένουν έξω vol.2
Pearl Jam – Ten: Koίτα τώρα δίσκοι που μένουν έξω vol 3
My Bloody Valentine – Loveless: Koίτα τώρα δίσκοι που μένουν έξω vol 4
De La Soul – De La Soul Is Dead: Koίτα τώρα δίσκοι που μένουν έξω vol 5
Soundgarden – Badmotorfinger: Koίτα τώρα δίσκοι που μένουν έξω vol 6
Swans - White Light from the Mouth of Infinity: Koίτα τώρα δίσκοι που μένουν έξω vol 7
Death - Human: Koίτα τώρα δίσκοι που μένουν έξω vol 8
Jesus Lizard- Goat: Koίτα τώρα δίσκοι που μένουν έξω vol 9
Slint – Spiderland: Koίτα τώρα δίσκοι που μένουν έξω vol 10

5 rap άλμπουμ που κυριολεκτικά όρισαν το rap για τα 90s και δεν γίνεται να μην τα αναφέρω

Ice T - O.G. Original Gangster
Cypress Hill - Cypress Hill
Ice Cube - Death Certificate
Gang Starr - Step In The Arena
Main Source - Breaking Atoms

Επικό name dropping με άλλους 15 δίσκους που αγαπώ από το ευρύτερο alternative, punk noise rock, post- hardcore για όσους ενδιαφέρονται

Shudder To Think - Funeral At The Movies
Jawbox - Grippe
Pegboy -Strong Reaction
Swervedriver - Raise
Pennywise - Pennywise
Drive Like Jehu - Drive Like Jehu
DUSTdevils - Strugglin’ Electric and Chemical
The Ex and Tom Cora - Scrabbling At The Lock
Temple of the Dog – Temple of the Dog
Lydia Lunch & Rowland S. Howard - Shotgun Wedding
Superchunk - No Pocky for Kitty
The Freeze - Misery Loves Company
Skin Yard - 1000 Smiling Knuckles
Melvins - Bullhead
Unsane - Unsane

'92 αγάπη μου έλα πάρα με από εδώ…

27 Likes

1991

  1. Metallica - The Black Album
    Και μόνο τη παύση στο 03:06 του Sad But True να είχε μέσα ο δίσκος πάλι 11 στα 10 θα ήταν.
    Δίσκος ορόσημο που έφερε τον “σκληρό” ήχο μέσα σε όλα τα σπίτια.
    H απόλυτη μπάντα με τον απόλυτο ήχο.
  2. Soundgarden - Badmotorfinger
    Alternative - Metal - Grunge - Hard Rock. Όλα μαζί συν την ΦΩΝΑΡΑ του Cornell με το απόλυτο attitude.
  3. Nirvana - Nevermind
    Το ξεβράκωτο μωρό στο εξώφυλλο του δίσκου , ξεβρακώνει όλη την δήθεν ροκ/χαρντ ροκ/μεταλ κουλτούρα της εποχής. H μουσική σημαία της νέας γενιάς.
  4. Pearl Jam- Ten
    Η classic rock εκδοχή του grunge. Ένα από τα καλύτερα ντεμπούτα εβερ!
  5. Guns n’ Roses - Use Your Illusion II
    Hard Rock ωριμότητα.

  1. Guns n’ Roses - Use Your Illusion I
  2. Ozzy Osbourne - No More Tears
  3. Temple of the Dog - Temple of the Dog
  4. Corrosion of Conformity - Blind
  5. Skid Row - Slave to the Grind

  1. U2 - Acthung Baby
  2. Van Halen - F.U.C.K. (For Unlawful Carnal Knowledge )
  3. Smashing Pumpkins - Gish
  4. Red Hot Chili Peppers - Blood, Sugar, Sex , Magic
  5. Queen - Innuendo

  1. Sepultura - Arise
  2. Savatage - Streets: A Rock Oper
  3. Ugly Kid Joe - As Ugly As Thery Wanna Be
  4. Massive Attack - Blue Lines
  5. Helloween - Pink Bubbles Go Ape

  1. Lenny Kravitz - Mama Said
  2. R.E.M. - Out of Time
  3. Alice Cooper - Hey Stoopid
  4. Michael Jackson - Dangerous
  5. Anthrax - Attack of the Killer B’s

  1. Motorhead - 1916
  2. Kyuss - Wretch
  3. Prong - Prove You Wrong
  4. Spin Doctors - Pocket Full of Kryprtonite
  5. The Cult - Ceremony

Εξώφυλλο: Nirvana - Nevermind

ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΣΟΥ 1991

25 Likes

1991:

# 5+2

Metallica - Black Album / Nirvava - Nevermind

Εντάξει μιλάμε για albums που είναι τοτέμ όχι μόνο του ευρύτερου ροκ αλλά και γενικότερα της pop κουλτούρας. Τραγούδια τους ακούγονται παντού - πάντα - σε κάθε περίσταση είτε μιλάμε για soft στιγμές (unforgiven, come as you are), είτε για πιο βαριά μουσική για mainstream κοινά (enter sandman, smells like). Εν έτει 1991, στο επεισόδιο των Απαράδεκτων με την κατάληψη παίζει Enter Sandman ενώ οι καταληψίες λένε στην Δήμητρα νομίζω ότι ο Νιρβάνας είναι συγκρότημα. Μουσικά μιλάμε για 10άρια ακατέβατα δεν έχει νόημα να πούμε κάτι παραπάνω.

#5

Red Hot Chilli Peppers - Blood Sugar Sex Magic

Ξέρουμε όλοι τι παιχταράδες είναι, εδώ πραγματικά κάνουν ένα τεράστιο άλμα προς τον ήχο που τους καθιέρωσε και σε πιο ευρύτερα ακροατήρια αλλά και στην παραδοχή πολλών σκληροπυρηνικών ακροατών. Φοβερή ροή και ποικιλία, feelgood αλλά και μελαγχωλικοί με πολλά τραγούδια ύμνους. Έχω μία αδυναμία στο ομώνυμο το οποίο θεωρώ τρομερά πορωτικό και χωσιματικό κομμάτι με τον τρόπο του.

#4

Slint - Spiderland

Πολύ ξεχωριστός δίσκος και πολύ ιδιαίτερος ήχος. Και μόνο για το Washer θα ήταν ένας δίσκος άνω του μέσου όρου αλλά συνολικά η περιρέουσα ατμόσφαιρά του είναι στριφνή σαν το main theme του Nosferatu Man. Από την άλλη το εξώφυλλο μου βγάζει μία ζηλευτή εφηβική ανεμελιά που με κάνει να επιστρέφω συχνά στο δύσκολο άκουσμά του.

#3

Sepultura - Arise

Όλεθρος. Οι Seps πιάνουν κορυφή και μόνο να υπήρχαν τα πρώτα περίπου 15 λεπτά της τριάδας Arise - Dead Embryonic Cells - Desperate Cry. Το album συνεχίζει με τα ίδια γκάζια (κορυφώνει πάλι στο Altered State) με riffs και τρομακτικά κοψίματα και αλλαγές που είναι σήμα κατατεθέν του. Μέγιστο.

#2

Soundgarden - Badmotorfinger

Το αγαπημένο μου κομμάτι ever από την σκηνή του Seattle είναι το Slaves & Bulldozers. Στον γάμο μου μπήκαμε στο κέντρο με την φωνή του Cornell (αλλά riffs άλλων :slight_smile: ). Είναι heavy, έχει μία από τις μεγαλύτερες φωνές των τελευταίων 30 χρόνων, έχει ύμνους, its a classic. A must have.

#1

Fates Warning - Parallels

Παρόλο που είμαι πια, πιο κοντά σε διαφορετικά ακούσματα, το Parallels είναι αυτό που λέμε για μένα desert island album. Είναι η οικογενειακή θαλπωρή στην οποία θέλεις να επιστρέψεις και να κουρνιάσεις όταν ζορίζουν τα πράγματα. Είναι αγαπημένες μυρωδιές και γεύσεις. Είναι εικόνες. Είναι πάνω από όλα μία ωδή στον λυρισμό. Μία σπουδή στον άνθρωπο, τις αδυναμίες του, τις διαδρομές και τους προορισμούς του. Είναι δίσκος ζωής. Είναι ο δρόμος που δεν τελειώνει…

26 Likes